Liity verkostomme!

Tiibet

André Lacroix: ITAS ja tiibetologian tila

SHARE:

Julkaistu

on

Mr Lacroix on eläkkeellä oleva yliopistoprofessori ja kirjailija Dharamsalades.

Hän toteutti myös Tashi Tseringin, William Siebenschuhin ja Melvyn Goldsteinin The Struggle for Modern Tiibetin käännöksen.

IATS:n järjestämä kansainvälinen tibetologiakonferenssi järjestetään pian Prahassa.
Oletko tutustunut Tiibetin tutkimuksen kansainväliseen yhdistykseen?

Ollakseni rehellinen, ennen kuin kerroit siitä minulle,
En tiennyt International Association for Tiibetin Studies, IATS englanniksi.
Kerroin itselleni tänä aamuna kysymyksestä ja huomasin, että se oli yhdistys, joka oli perustettu Oxfordissa vuonna 1979, ja sanon, että vuosi 1979 on outo, se on juuri vuosi, jolloin Deng Xiaoping halusi jättää Tiibetin ongelman taakseen. oli järjestänyt korkean tason konferensseja Dharamsalan edustajien, siis Dalai Laman ja Kiinan kansantasavallan edustajien, välillä. Nämä neuvottelut epäonnistuivat lopulta tiibetiläisten neuvottelijoiden vaatimusten vuoksi. He halusivat luoda, se ei ollut pyyntö, se oli vaatimus, luoda suurempaa Tiibetiä, joka olisi katkaissut Kiinan neljäsosasta sen alueesta, mikä oli ilmeisestikin Kiinan edustajille kielletty väite.
Huomautan myös, että tämän yhdistyksen seuraava kokous pidettiin Naritassa Japanissa vuonna 1989, toisin sanoen juuri sinä vuonna, jolloin Dalai Lama sai Nobelin rauhanpalkinnon. On outoja yhteensattumia, ja sain myös selville, että juuri tässä Japanin kokouksessa yhdistys kirjoitti sääntönsä, ja näiden sääntöjen joukossa on se, että jäsenet kooptoivat toisiaan, mikä saa minut käsittämään, että työ nyt on Tämän yhdistyksen Prahassa ei ole täydellistä objektiivisuutta. Pelkään, että se on enemmän tai vähemmän kiinalaisvastaisten tunteiden tahraama.

Millaista on mielestäsi hyvä tibetologia?
Ketä pidät mallitibetologina?

Ihannetapauksessa tiibetologian tulisi tietysti kattaa historian, tekstien tutkimuksen, filosofian, myyttien, legendojen, uskonnon ja uskonnot. Koska usein uskotaan, että Tiibetissä on vain buddhalaisuutta, kun taas siellä aiempi uskonto oli bön-uskonto, josta on selviä jälkiä tänäkin päivänä. Joten kaikki näkökulmasta, joka ei peitä geopoliittista ulottuvuutta, koska on varmaa, että Manchu-imperiumin lopusta, kaatumisesta lähtien Tiibet on ollut kaikkien lännen, venäläisten ja brittiläisten imperialististen yritysten risteyksessä. ja niin edelleen, se on aina ollut osa Kiinan imperiumia, jonka Tiibetin kansainvälisen kampanjan kansa tällä hetkellä kieltää. Mutta se on historiallinen todellisuus.
Hyödyntämällä nuoren Kiinan tasavallan vakavia vaikeuksia vuodesta 1911, joka joutui sotapäälliköiden ja sitten kommunistien ja nationalistien välisen taistelun, Japanin hyökkäyksen ja niin edelleen uhriksi, Kiina ei voinut säilyttää hallintaansa tässä syrjäisessä Tiibetin maakunnassa. . Britit käyttivät tätä hyväkseen tehdäkseen siitä eräänlaisen protektoraatin, jonka 13. Dalai Lama yksipuolisesti julisti itsenäiseksi Tiibetiksi, mutta se on itsenäisyys, jota kukaan ei ole tunnustanut. Joten kun Mao nousi valtaan, hän yksinkertaisesti sai takaisin tämän maakunnan, joka oli jonkin aikaa vältetty hallinnasta nuoren Kiinan tasavallan monien vaikeuksien vuoksi. Mutta minulle, todelliselle tibetologille, tiibetologian esikuva on Melvyn Goldstein, joka todella on mestari, joka puhuu sujuvasti tiibetiä, joka on käynyt Tiibetissä kymmeniä kertoja ja matkustanut sitä kaikkiin suuntiin, hän on erittäin ankara historioitsija, joka selvästi tietää. Tiibetiläinen, joka tuntee historian ja on julkaissut tutkimuksia, jotka ovat todella arvovaltaisia ​​tässä kysymyksessä. Joten kaikki pienet monografiat ovat hyvä ottaa, jotka vahvistavat ja vivahtavat, mutta olen huomannut, että olennainen Tiibetistä on sanottu. Joka tapauksessa hän kirjoitti mestarillisen kirjan, jota emme koskaan tule toimeen ilman.


Covid-epidemia on häirinnyt kansainvälisiä tutkimuksia ja vaihtoa, luuletko tämän epidemian vaikuttaneen Tiibetin tutkimukseen?

Mainos

On varmaa, että mahdottomuus matkustaa sinne ei varmasti edistänyt tilanteen parempaa tuntemista paikan päällä. Toisaalta, koska monet näistä tibetologeista ovat tutkijoita, jotka tutkivat tekstejä ja niin edelleen, jotka kommunikoivat keskenään videoneuvottelun avulla ja niin edelleen, en tiedä vaikuttiko se tutkimuksiin niin paljon, en tiedä. , mutta tietysti on aina parempi mennä katsomaan mitä tapahtuu. Kuten tiibetiläinen sananlasku sanoo: parempi nähdä kerran kuin kuulla sata kertaa, ja tämä on hyvin totta, kun menet sinne, sinulla on toinen, täysin erilainen ymmärrys kuin silloin, kun vain luet.

Mitä mieltä olet uudesta tibetologisukupolvesta, onko heidän mentaliteetissaan tapahtunut positiivista muutosta?

Valitettavasti ei, verrattuna suuriin tibetologeihin, joihin viittaan, ajattelen sellaisia ​​ihmisiä kuin Melvyn Goldstein, joka on luultavasti maailman suurin tibetologi, joka puhuu sujuvasti tiibetiä, joka vaelsi Tiibetissä kaikkiin suuntiin ja jolla on todellinen geopoliittinen näkemys. jolla on valtava historiallinen ulottuvuus. Hän on herrasmies, joka on mielestäni suunnilleen minun ikäiseni, eli hän on iäkäs mies, ajattelen Tom Grunfeldia ja niin edelleen. En osaa ajatella ketään tarkasti, ehkä en tiedota itsestäni tarpeeksi hyvin, mutta en näe paljon muutoksia.
Ehkä Barry Sautman, joka on nuorempi, mutta joka tapauksessa huomaan, että se on myös jotain, mikä minuun osui, se on, että tibetologia, hyvä tibetologia, se on tunnustettava, on valitettavasti hyvin usein anglosaksista. Esimerkiksi ranskalainen tibetologia on varsin valitettavaa. Sanoisin, että Pariisin kansallinen itämaisen kielen ja kulttuurin instituutti INALCO on muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta sellaisten ihmisten pesä, jotka eivät edes peitä vastustavansa kommunistista Kiinaa ja joiden opintoja saastuttaa tämä anti- Kiinalainen tunne. Se on aika valitettavaa. Mainitsen Françoise Robinin, Katia Buffetrillen, Anne-Marie Blondeaun ja niin edelleen nimet. Nämä eivät ole aivan luotettavia persoonallisuuksia.

Mitä mieltä olet monista tiibetiläisistä oppineista, jotka eivät ole koskaan käyneet siellä? Voivatko nämä ihmiset ilmaista todellisen objektiivisen mielipiteen?

Minun mielestäni sen täytyy olla erittäin vaikeaa. En sano, että se on mahdotonta, mutta siihen tarvitaan joku, joka on erittäin utelias, joka todella haluaa saada tietoa ilman ennakkoluuloja ja joka on monikielinen, joka käsittelee kiinaa, tiibetiä, englantia, ranskaa, saksaa ja niin edelleen. Joten ehkä, mutta onko tällaista hahmoa olemassa? En tiedä. Joka tapauksessa on varmaa, että kun astut jalkasi jonnekin, sinulla on heti toinen visio kuin se, jonka yksinkertaisesti löytää kirjoista. Itse, kun kävin ensimmäistä kertaa Tiibetissä, ajattelin, että Lonely Planetin, suhteellisen luotettavan matkaoppaan perusteella, tämä opas puhui kulttuurisesta kansanmurhasta. Sitten silmät kuin lautaset, kun astuin sinne ensimmäistä kertaa ja näin munkkien kaikkialla läsnäolon ja niin edelleen. Kysyin itseltäni, mutta mistä tämä matkaopas puhuu? Ja siitä hetkestä lähtien aloin opiskella, erityisesti Melvyn Goldsteinia, joka on todella tehnyt mestarillisia töitä Tiibetin historiasta sen alkuperästä nykypäivään, tällä varsin merkittävällä historian ja geopolitiikan aspektilla.

Kansainvälisesti suurin osa Tiibetin asiantuntijoista on pitkään uskonut, että Kiinan hallituksella on epäreilu politiikka etnisiä vähemmistöjä kohtaan.
Kun olet käynyt Tiibetissä useita kertoja, mitä mieltä olet?

Valitettavasti asiantuntijat, usein ne, jotka kutsutaan tiedotusvälineihimme, ovat asiantuntijoita, jotka ovat täynnä Atlantin ilmastoa, mikä tarkoittaa, että Kiina on edelleen uhka numero yksi, ja uskon, että kaikki voidaan selittää sillä, että Yhdysvallat on hitaasti menettäessään hegemoniansa, he eivät voi hyväksyä sitä, siksi he tarvitsevat vihollisen, joka yrittää pelastaa johtajuutensa. He ymmärtävät hyvin, koska he eivät ole tyhmiä, että tämä johtajuus on siirtymässä Kiinaan, he tekevät kaikkensa hidastaakseen sitä. Miten se pitäisi laittaa? Se on kahden puolueen taistelu, jossa demokraatit ovat yhtä vihamielisiä Kiinaa kohtaan kuin republikaanit.


Tuoko Prahan konferenssi mielestäsi myönteisiä ja epäpoliittisia tuloksia tiibetologian alalla?

Yritin selvittää, mitä aiheita käsitellään, mutta en löytänyt niitä Internetistä. Löysin vain kokousaikataulun ja mitkä kokoustilat jne., mutta en tiedä ketä on kutsuttu puhumaan.
En tiedä, mitä aiheita käsitellään, tässä konferenssissa tulee varmasti olemaan erittäin mielenkiintoisia aiheita, mutta en osaa sanoa.
Olen edelleen varovainen yleisesti tunnelman suhteen, joka on todennäköisesti melko Kiinan vastainen.

Jaa tämä artikkeli:

Nousussa