Liity verkostomme!

Talous

Eurooppalainen Long Term Investors yhdistys (ELTI) käynnistää 2014 toimintasuunnitelma

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

image-uploadELTI yhdistys, luotujen pitkän aikavälin sijoittajia Euroopan unionin, piti ensimmäisen yleiskokous Brysselissä 14 marraskuu 2014. Sen jälkeen valitsee sen hallituksen jäsenet hyväksyivät 2014 toimintasuunnitelmaa voimakkaasti panostanut pitkän aikavälin investointeja Euroopassa keskeisiä talouden elpymisen.

Käynnistettiin 5 heinäkuu 2013 Pariisissa 16 eurooppalaisten rahoituslaitosten, yleiskokous nimittää hallintoneuvosto1, Euroopan investointipankin presidentti tohtori Werner Hoyer puheenjohtajana, HBOR: n hallituksen puheenjohtaja MM Anton Kovacev ja Cassa Depositi e Prestiti (CDP) puheenjohtaja Franco Bassanini varapuheenjohtajana ja M Dominique de Crayencour ELTI: n pääsihteerinä.

Yleiskokous vahvisti myös toimintasuunnitelma 2014 kanssa ensisijaisesti kehittää kaikkia suotuisat olosuhteet pitkän aikavälin investointeja ja yhteistyötä aktiivisesti jäsenten keskuudessa tueksi reaalitalouteen. Tavoitteena on auttaa edistämään kestävää, resurssitehokasta, sosiaalisesti osallistavaa ja innovatiivinen kasvua ja työllisyyttä.

Mainos

Prioriteetti ELTI ensimmäisessä Tavoitteena on saada työskennellä tukahduttaminen esteitä ja kehittämällä kannustimia pitkän aikavälin investointeja rahoitusta. Tämä sisältää markkinahäiriöihin, sääntely-ympäristö, raportointia koskevat säännöt ja asianmukaiset rahoitusvälineet. Se myös tarkastelee mahdollisuuksia joukossa yhteisiä pitkän aikavälin investointeja, erityisesti innovatiivisia rahoitusvälineitä seuraavan monivuotisen rahoituskehyksen (2014-2020), erityisesti infrastruktuuriin, innovaatioihin, resurssitehokkuutta ja pk-yrityksiä. Nykyään ELTI kokoaa 17 jäsenet, mukaan lukien neljä perustajien toimielinten pitkäaikaiselle sijoittajalle Club (LTIC)2, Jonka taseen loppusumma vuonna olevan noin € 2 biljoonaa.

Werner Hoyer aloittamisesta niin ELTI presidentti sanoi: "ELTI yhdistys on todellinen eurooppalainen hanke. Sen jälkeen EIP pääoman korotus, se on vielä toinen tapa moninkertaistaa molemminpuolista vipuvaikutus on kyetty yhdistämään taloudellinen vahvuus laitosten kasvun ja työllisyyden pitkän aikavälin investointeja. "Hän lisäsi:" Olen kiitollinen ja onnellinen pystyä tekemään yhteys EU: n työhön pankin ja kaikki kansalliset jäsenet ELTI jotka pyrkivät samaan tavoitteeseen EU: n politiikan "

Tausta

Mainos

Vahvistettaessa Association heinäkuuta 5, perustajajäsenistä ilmoitettu "(...) perustamisesta keskenään kansainvälinen voittoa yhdistys nimeltä" European Association of Long Term Investors (ELTI) ", mukaisesti Belgian lain 27 kesäkuu 1921 Ei -tulosyksikön yhdistysten, kansainvälinen voittoa yhdistykset ja säätiöt.

He ilmoittivat, että jäseninä klubin toimielinten Euroopan unionin Erikoistunut pitkäaikaisia ​​rahoituslimiittejä (ISLTC), he olivat valmiita menemään pidemmälle, ja Euroopan unionin jäseniä Club Long Term Investors (LTIC), heidän yhteistyö ja liittyä niiden pyrkimyksissä edistää ja parantaa pitkän aikavälin investointeja, täysin lähentymistä tavoitteita ja aloitteita, joita Euroopan unioni.

European Association of Long Term Investors, ELTI (aisbl) on avoin jäsenyys kaikille kiinnostuneille Euroopan pitkän aikavälin rahoituslaitosten täyttävät edellytysten mukaisesti sen liitteenä yhtiöjärjestyksessä; se kehittää Euroopan unionin tasolla toteutettuja toimia erityisesti ottamalla LTIC ja se on korvata "Yhteistyösopimus (2011 - 2015)" allekirjoittama toimielinten Euroopan unionin Erikoistunut pitkäaikaisia ​​rahoituslimiittejä (ISLTC).

Yhdistyksen ei ole kaupallista tarkoitusta ja pyritään saavuttamaan seuraavat voittoa tavoittelemattomien tavoitteet kansainvälisellä tasolla:

  • Edustaa, edistää ja puolustaa yhteisiä jäsentensä etuja;
  • vahvistaa yhteistyötä, myös operatiivisella tasolla, eurooppalaisten rahoituslaitosten sekä muiden EU: n toimielinten toimii pitkän aikavälin rahoittajien;
  • käsitettä on kehitettävä pitkän aikavälin investointeihin talouden ja rahoitusalan
  • edistää akateemista tutkimusta pitkäaikaiset sijoitukset
  • ilmoittaa EU: n ja sen toimielinten rooli ja mahdollisuudet jäsenten kuin toimielinten ja virastojen pitkän aikavälin rahoitus;
  • vahvistamaan pääsy jäsenten tietoihin liittyvistä asioista EU: n, ja;
  • vaihtaa tietoja ja kokemuksia jäsenten kesken sekä kansallisten ja kansainvälisten järjestöjen jakavat yhdistyksen kiinnostus edistämisessä pitkän aikavälin investointeja.

Jäsenet ELTI:

• Bulgaria: Bulgarian Development Bank BDB

• Kroatia: Hrvatska banka za obnovu i razvitak HBOR

• Tšekki: Českomoravskán zarucni rozvojova bankan CMZRB

• Ranska: Caisse des Dépôts CDC

• Saksa: KFW Bankengruppe KFW

• Kreikka: National Bank of Greece NBG

• Unkari: MFB Unkarin kehityspankki MFB

• Italia: Cassa Depositi e Prestiti CDP

• Latvia: Mortgage ja Land Bank of Latvia Hypoteekkipankin

• Malta: Bank of Valletta BOV

• Puola: Bank Gospodarstwa Krajowego BGK

• Portugali: Banco Português do Investimento BPI

• Slovenia: Slovenska izvozna in razvojna bankan SID

• Espanja: Instituto de Crédito Oficial ICO

• Ruotsi: Ruotsin Vientiluotto Oyj AB Svensk Exportkredit SEK

• Turkki: Turkki Sinai Kalkinma Bankasi AS TSKB

• Monenkeskiset toimielin: Euroopan investointipankki EIP

OECD (OECD)

EU tekee yhteistyötä muiden OECD-maiden kanssa ehdottaakseen vientiluottojen kieltämistä hiilivoimaloille

Julkaistu

on

Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) maat pitävät ylimääräisen kokouksen tänään (15. syyskuuta) ja torstaina (16. syyskuuta) keskustelemaan mahdollisesta vientiluottojen kieltämisestä kansainvälisille hiilivoimaloille ilman toimenpiteitä. Keskustelut keskittyvät ehdotukseen, jonka EU ja muut maat (Kanada, Korean tasavalta, Norja, Sveitsi, Yhdistynyt kuningaskunta ja Yhdysvallat) esittivät aiemmin tässä kuussa. Ehdotus tukee maailmantalouden vihreyttämistä ja on tärkeä askel vientiluottolaitosten toiminnan mukauttamisessa Pariisin sopimuksen tavoitteisiin.

Vientiluotot ovat tärkeä osa kansainvälisen kaupan edistämistä. Osana virallisesti tuettuja vientiluottoja koskevaa OECD: n järjestelyä EU: lla on tärkeä rooli pyrkimyksissä varmistaa tasapuoliset toimintaedellytykset kansainvälisellä tasolla ja varmistaa ilmastonmuutoksen torjuntaa koskevan yhteisen tavoitteen johdonmukaisuus. EU on luvannut lopettaa kivihiilen vientiluottojen tuen ilman kompensointitoimenpiteitä ja samalla sitoutuu kansainvälisellä tasolla oikeudenmukaiseen siirtymiseen.

Tammikuussa 2021 Euroopan unionin neuvosto vaati ympäristöä vahingoittavien fossiilisten polttoaineiden tukien maailmanlaajuista poistamista selkeällä aikataululla sekä päättäväistä ja oikeudenmukaista maailmanlaajuista muutosta. kohti ilmastoneutraaliutta, mukaan lukien hiilen asteittainen poistaminen käytöstä ilman korvaavia toimenpiteitä energiantuotannossa ja ensimmäinen askel kaikkien kolmansien maiden uuden hiili-infrastruktuurin rahoituksen välitön lopettaminen. Helmikuun 2021 kauppapolitiikan katsauksessaan Euroopan komissio sitoutui ehdottamaan hiililähkösektorin vientiluottojen välitöntä lopettamista.

Mainos

Tämän vuoden kesäkuussa G7: n jäsenet tunnustivat myös, että jatkuva maailmanlaajuinen investointi hiilidioksidipäästöttömään sähköntuotantoon oli ristiriidassa tavoitteen kanssa rajoittaa ilmaston lämpeneminen 1.5 ° C: een ja lupasi lopettaa uuden suoran valtiontuen maailmanlaajuiselle hiilivoimaloille kansainvälisesti vuoden 2021 loppuun mennessä, myös valtion rahoituksella.

Mainos
Continue Reading

EU

Viikko edessä: Tila, jossa olemme

Julkaistu

on

Tämän viikon suuri kokonaisuus on Euroopan komission puheenjohtajan von der Leyenin "EU: n tila" (SOTEU) puhe Euroopan parlamentille Strasbourgissa. Se on Yhdysvalloilta lainattua omahyväisyyttä, kun Yhdysvaltain presidentti puhuu kongressille jokaisen vuoden alussa ja esittelee suunnitelmiaan (ja se on aina ollut hän tähän mennessä) tulevaa vuotta varten. 

Olen aina hämmästynyt amerikkalaisesta itseluottamuksesta ja lähes tuhoutumattomasta uskosta, että Amerikka on maailman suurin kansakunta. Vaikka ajattelet olevasi loistava, sinun on oltava miellyttävä mielentila, mutta Yhdysvaltojen huono tilanne tällä hetkellä niin monella tasolla saa minut ajattelemaan, että eurooppalaisten liian kriittinen katse saattaa olla terveempi näkökulma. Silti joskus olisi mukavaa, jos voisimme tunnustaa EU: n monet plussat ja olla hieman "eurooppalaisempi ja ylpeämpi".

On vaikea arvioida, kuinka paljon SOTEU kiinnostaa EU: n toimiin eniten osallistuvien ulkopuolella. Yleensä eurooppalaiset, lukuun ottamatta pienintä joukkoa kaikkein uskollisimpia, eivät mene hämmästymään siitä, kuinka mahtava EU on, tai yleensä innostuneena suunnastaan. Vaikka olisimme miettineet vastakohtaista tilannetta, Yhdistynyt kuningaskunta on antanut jokaiselle EU: n kansalaiselle erittäin terävän ilmeen "mitä jos?" 

Mainos

Kun tarkastellaan maailman paikkaa, EU näyttää olevan terveemmässä tilassa kuin useimmat - tällä on myös kirjaimellinen merkitys tänä vuonna, olemme luultavasti rokotetuin maanosa maailmassa, ja meillä on kunnianhimoinen suunnitelma turvata taloutemme sen pandemian lama ja maanosa on työntänyt leuan ja päättänyt olla tekemättä mitään muuta kuin johtamaan maailmaa ilmastonmuutoksen torjunnassa. Tunnen henkilökohtaisesti suurta toivon nousua siitä, että olemme ilmeisesti päättäneet riittävästi kollektiivisesti, riittää EU: n sisällä niiden kanssa, jotka haluavat luopua demokraattisista arvoista ja oikeusvaltioperiaatteesta. 

Komissio esittää tällä viikolla useita ehdotuksia: Vestager esittelee suunnitelman "Euroopan digitaalinen vuosikymmen"; Borrell esittelee EU: n suunnitelmat yhteyksistä Intian ja Tyynenmeren alueeseen; Jourova hahmottaa EU: n suunnitelman toimittajien suojelemiseksi; ja Schinas esittelee terveyshätätilanteisiin vastaamista ja -valmiutta koskevan EU: n paketin. 

Se on tietysti parlamentin täysistunto. SOTEUn lisäksi keskustellaan Afganistanin humanitaarisesta tilanteesta ja EU: n suhteista Taleban -hallitukseen. tiedotusvälineiden vapaudesta ja oikeusvaltioperiaatteesta Puolassa, Euroopan terveysunionista, EU: n sinisestä kortista korkeasti koulutetuille siirtolaisille ja LGBTIQ -oikeuksista keskustellaan.

Mainos

Continue Reading

Euroopan unionin huippukokouksissa

EU: n ja Yhdysvaltojen välinen kauppa- ja teknologianeuvosto johtaa arvopohjaista maailmanlaajuista digitaalista muutosta

Julkaistu

on

- ohjelman käynnistämisen jälkeen Kauppa- ja teknologianeuvosto (TTC) EU: n ja Yhdysvaltojen huippukokouksessa kesäkuussa komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin ja Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin toimesta EU ja Yhdysvallat ilmoittivat 9. syyskuuta Pittsburghissa Pennsylvaniassa 29. syyskuuta 2021 pidettävän ensimmäisen kokouksensa yksityiskohdista. Sen puheenjohtajina toimivat Euroopan komission varapuheenjohtajat Margrethe Vestager ja Valdis Dombrovskis sekä Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken, kauppaministeri Gina Raimondo ja kauppaedustaja Katherine Tai.

TTC: n puheenjohtajat julistivat: ”Tämä EU: n ja Yhdysvaltojen kauppa- ja teknologianeuvoston (TTC) avajaiskokous merkitsee yhteistä sitoutumistamme transatlanttisen kaupan ja investointien laajentamiseen ja syventämiseen sekä 21-luvun talouden sääntöjen päivittämiseen. Yhteisten demokraattisten arvojemme ja maailman suurimman taloussuhteen pohjalta olemme työskennelleet kovasti huippukokouksen jälkeen löytääksemme alueet, joilla voimme toteuttaa konkreettisia toimia varmistaaksemme, että kauppa- ja teknologiapolitiikka tuottaa kansallemme. TTC: n yhteydessä sekä EU että Yhdysvallat ovat sitoutuneet ja odottavat vahvaa ja jatkuvaa sitoutumista monenlaisten sidosryhmien kanssa varmistaakseen, että tämän yhteistyön tulokset tukevat laajapohjaista kasvua molemmissa talouksissa ja ovat yhteisten arvojemme mukaisia . ”

TTC: n kymmenen työryhmää käsittelee erilaisia ​​haasteita, mukaan lukien yhteistyö teknologian standardien, globaalin kaupan haasteiden ja toimitusketjun turvallisuuden, ilmaston ja vihreän teknologian, tieto- ja viestintätekniikan turvallisuuden ja kilpailukyvyn, tiedonhallinnan ja teknologian alustojen, turvallisuutta uhkaavan teknologian väärinkäytön ja ihmisoikeudet, vientivalvonta, investointien seulonta sekä digitaalisten teknologioiden käyttö ja käyttö pienillä ja keskisuurilla yrityksillä. Koko lausunto on saatavilla tätä.

Mainos

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa