Liity verkostomme!

Uskonto

Joseph Biden ei ole koko maailman johtaja eikä patriarkka Bartolomeus ole kaikkien ortodoksisten kristittyjen pää

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

Konstantinopolin patriarkka Bartolomeus vierailee parhaillaan Yhdysvalloissa. Hän ja presidentti Biden tapasivat vanhoina tuttuina. He ovat kehittäneet tiettyjä suunnitelmia työskennellä ortodoksisten kristittyjen kanssa ympäri maailmaa. Mitä nämä suunnitelmat ovat? Tätä ei paljastettu kokouksen jälkeen, kirjoittaa Louis Auge.

"Olemme kiitollisia Yhdysvaltojen hallitukselle sen jatkuvasta tuesta ekumeeniselle istuimelle, ajatuksille ja periaatteille, joita pyrimme puolustamaan", patriarkka sanoi Bidenille.

He keskustelivat ilmastosta ja taistelusta COVID-19:n kanssa ja ilmoittivat "suunnitelmista työskennellä ortodoksisen yhteisön kanssa ympäri maailmaa yhteisiä huolenaiheita koskevissa asioissa". Mitä yhteisiä suunnitelmia paikallisella ortodoksisella kirkolla, jossa on 5 miljoonaa seurakuntaa, voi olla Yhdysvaltain hallituksen kanssa?

Näin Venäjän ortodoksisen kirkon kirkkodiplomatian johtaja metropoliita Hilarion kertoi venäläiselle RIA-uutistoimistolle:

Mainos

"Meitä ei pidä pettää. USA:n presidentti ei ole koko maailman johtaja eikä Konstantinopolin patriarkka kaikkien ortodoksisten kristittyjen pää. Kukaan ei ole valtuuttanut ensimmäistä tai jälkimmäistä työskentelemään ortodoksisen yhteisön kanssa "ympäri maailmaa". Ukrainan esimerkistä näemme, mihin tällainen vuorovaikutus johtaa - ortodoksian hajoamiseen ja uskovien sortoon, Metropolitan sanoi.

Hän kertoi, kuinka Yhdysvaltojen johtajat osoittivat kiinnostusta "Ukrainan ortodoksisen kirkon" (OCU) muodostamiseen, jonka vain neljä viidestätoista paikallisista ortodoksisista kirkoista on tunnustanut. Ensimmäinen, joka onnitteli tämän rakenteen vasta valittua johtajaa, oli juuri ulkoministeriön edustaja.

Vuonna 2018 patriarkka Bartolomeus päätti perustaa Ukrainaan uuden kirkon hänen johdollaan. Vanha kirkko on itsenäinen, mutta se oli ja on lähellä Moskovan patriarkaattia. Siinä on yli 12 tuhatta seurakuntaa, 250 luostaria ja kymmeniä miljoonia seurakuntalaisia. Konstantinopolissa niitä ei ole nyt olemassa. Bartolomeuksen uusi kirkko vie heidän kirkkorakennuksensa tavallaan vihamielisillä ryöstöillä. Tällä alalla on ilmaantunut uudenlainen fuusioiden ja yritysostojen asiantuntija. "Vanha" kirkko kuitenkin vain kasvaa. Yhden kirkon poistamisen sijaan rakennetaan kaksi uutta. Ihmiset eivät käänny pois kirkosta huolimatta valtion painostuksesta. Se on mahtavaa.

Mainos

Metropoliita Hilarion pelkää kuitenkin, että patriarkka Bartolomeuksen vierailun jälkeen Yhdysvaltoihin vainot kanonista Ukrainan ortodoksista kirkkoa vastaan ​​kiihtyvät.

Toivottavasti ne USA:n presidentin ja patriarkka Bartholomew'n "yhteiset suunnitelmat" eivät liity tähän millään tavalla. Muuten patriarkka Bartholomew hämmästytti monia vierailunsa aikana kutsumalla Joseph Bideniä "presidentiksi". Mutta esimerkiksi Venäjän metropoli ei ole siitä hämmentynyt. ”Kuten tiedetään, suurin osa Konstantinopolin patriarkaatin laumasta ei asu Turkissa vaan juuri Yhdysvalloissa. Sen maan kreikkalainen diaspora on Konstantinopolin patriarkaatin pääasiallinen tukija ja lobbaa sen etuja. Siksi en näe tässä patriarkka Bartholomew'n ilmaisussa mitään yllättävää, jolle suuntautuminen Yhdysvaltoihin on strateginen eikä salattu, metropoliita Hilarion selitti.

Jaa tämä artikkeli:

Italia

Paavi Franciscus käynnisti neuvottelut kirkon uudistamisesta

Julkaistu

on

Franciscus (Kuvassa) on käynnistänyt joidenkin mielestä kunnianhimoisimman yrityksen katoliseen uudistukseen 60 vuoteen.

Vatikaanissa alkoi tänä viikonloppuna kaksivuotinen prosessi kuulla jokaista katolista seurakuntaa ympäri maailmaa kirkon tulevasta suunnasta.

Jotkut katoliset toivovat, että se johtaa muutoksiin esimerkiksi naisten ordinaatiossa, naimisissa olevien pappien ja samaa sukupuolta olevien suhteissa.

Toiset pelkäävät, että se heikentää kirkon periaatteita.

Mainos

He sanovat, että uudistuksiin keskittyminen voi myös häiritä kirkon kohtaamia asioita, kuten korruptiota ja osallistumisasteen heikkenemistä.

Paavi Franciscus kehotti katolisia olemaan "pysymättä esteinämme varmuuksissamme", vaan "kuuntelemaan toisiamme" aloittaessaan prosessin Pietarin basilikan messussa.

"Olemmeko valmistautuneet tämän matkan seikkailuun? Vai pelkäämmekö tuntematonta ja turvaudumme mieluummin tavanomaisiin tekosyihin:" Se on hyödytöntä "tai" Olemme aina tehneet sen tällä tavalla "?" hän kysyi.

Mainos

Kuulemisprosessi nimeltä "Synodalisen kirkon puolesta: ehtoollinen, osallistuminen ja lähetystyö" toimii kolmessa vaiheessa:

  • Kuunteluvaiheessa seurakuntien ja hiippakuntien ihmiset voivat keskustella monenlaisista asioista. Paavi Franciscus sanoi, että on tärkeää kuulla niitä, jotka ovat usein paikallisen kirkon elämän reunalla, kuten naisia, pastoraalisia työntekijöitä ja neuvoa -antavien elinten jäseniä
  • "Manner -vaiheessa" piispat kokoontuvat keskustelemaan ja virallistamaan havaintonsa.
  • "Universaalivaiheessa" nähdään kuukausia kestävä piispojen kokoontuminen Vatikaaniin lokakuussa 2023

Paavin odotetaan sitten kirjoittavan apostolisen kehotuksen ja esittävän näkemyksensä ja päätöksensä käsitellyistä asioista.

Keskustellessaan toiveistaan ​​synodista paavi Franciscus varoitti prosessista, joka ei muutu älylliseksi harjoitukseksi, jossa ei käsitelty katolilaisten kohtaamia tosielämän ongelmia ja "itsetyytyväisyyden houkutusta" muutoksen harkitsemisessa. Https://emp.bbc .co.uk/emp/SMPj/2.44.0/iframe.htmlMediaotsikko: "Jos henkilö on homo ja etsii Jumalaa ja hänellä on hyvä tahto, kuka minä olen tuomitsemaan?"

Aloite on saanut kiitosta progressiivisesta yhdysvaltalaisesta National Catholic Reporter -lehdestä, jossa sanotaan, että vaikka prosessi ei ehkä olekaan täydellinen, "kirkko vastaa todennäköisemmin Jumalan kansan tarpeisiin sen kanssa kuin ilman sitä".

Kuitenkin teologi George Weigel kirjoitti konservatiivinen Yhdysvaltain katolinen lehti Ensimmäiset asiat, oli epäselvää, kuinka "kahden vuoden itseviittaava katolinen jutteleminen" ratkaisisi muita kirkon ongelmia, kuten niitä, jotka ovat "ajautumassa pois karkoista uskosta".

viiva

Suuri osa tämän kaksivuotisen kuulemisen raporteista on keskittynyt joihinkin asioihin, jotka näyttävät usein hallitsevan katolisen kirkon raportoinnissa: esimerkiksi naisten rooliin ja siihen, asetetaanko heidät koskaan papiksi (paavi sanoo "ei" ").

Vaikka nämä aiheet ovat usein huolestuttavia joillekin katolisille, muut alueet, jotka perinteisesti hallitsevat katolista yhteiskunnallista opetusta, kuten köyhyyden vähentäminen ja yhä enemmän ilmastonmuutos, ovat todennäköisesti tärkeässä asemassa, samoin kuin kirkon toiminta. Todellisuudessa mikä tahansa kysymys voidaan ottaa esille.

Älä kuitenkaan odota äkillisiä muutoksia kirkon sääntöihin. On totta, että jotkut katolilaiset haluavat nähdä toisenlaisen instituution, mutta paavi Franciscuksen mielestä tavallinen palvoja voi saada huolenaiheensa (lopulta) esille Vatikaanissa - vaikka heidän piispansa ovatkin eri mieltä heidän kanssaan - tämä on valtava askelmuutos. 2,000 vuotta vanha uskonto.

Jaa tämä artikkeli:

Continue Reading

Uskonto

Ranskan katolisen kirkon raportissa todetaan laajaa lasten hyväksikäyttöä

Julkaistu

on

Tänään (5. lokakuuta) riippumattoman kirkon seksuaalisen hyväksikäytön toimikunnan (CIASE) puheenjohtaja Jean-Marc Sauvé jakoi havaintonsa, joiden mukaan 216,000 1950 lasta joutui pappien hyväksikäytön uhreiksi vuodesta XNUMX lähtien. 

2,500 XNUMX sivun raportti heijastaa valitettavasti hyvin tunnettu ilmiö lasten hyväksikäytöstä katolisessa kirkossa. Skandaalit Irlannissa, Yhdysvalloissa, Australiassa ja muualla ovat vahvistaneet, että tämä on yleisempi ilmiö. 

Jean-Marc Sauvé on julkisoikeuden asiantuntija ja entinen ranskalainen virkamies. Ranskan piispankonferenssi (CEF) nimitti hänet CIASE: n johtajaksi. Hän havaitsi, että väärinkäyttö oli systeemistä ja että kirkko oli sulkenut silmänsä väärinkäytöksestä eikä tehnyt mitään estääkseen sen. 

Riippumaton komissio perustettiin marraskuussa 2018 Ranskan piispakokouksen ja Ranskan uskonnollisten miesten ja naisten konferenssin pyynnöstä. Sen tehtävänä oli valaista alaikäisten seksuaalista hyväksikäyttöä Ranskan katolisessa kirkossa vuodesta 1950 lähtien, tutkia tapausten käsittelyä ja arvioida kirkon toteuttamia toimenpiteitä sekä laatia suosituksia. 

Mainos

CIASE koostuu 22 jäsenestä, joilla on monialaisia ​​taitoja, mukaan lukien lain, lääketieteen, psykologian, sosiaalisen ja lastensuojelun asiantuntijat. Sen arvioidaan maksaneen 3 miljoonaa euroa ja se on kirkon rahoittama.

Jaa tämä artikkeli:

Continue Reading

koronavirusantigeenin

Ranskalaiset muslimit maksavat kalliita hintoja COVID-pandemiassa

Julkaistu

on

By

Tahara-yhdistyksen vapaaehtoiset rukoilevat koronavirustautiin (COVID-38) kuolleen muslimeista pakolaisen, 19-vuotiaan Abukar Abdulahi Cabin puolesta hautausseremoniaan La Courneuvessa, Pariisin lähellä, Ranskassa 17. toukokuuta, 2021. Kuva otettu 17. toukokuuta 2021. REUTERS / Benoit Tessier
Tahara-yhdistyksen vapaaehtoiset hautasivat koronavirustautiin (COVID-38) kuolleen muslimipakolaisen, 19-vuotiaan Abukar Abdulahi Cabin arkun hautausjakson aikana La Courneuven hautausmaalla, Pariisin lähellä, toukokuussa. 17, 2021. Kuva otettu 17. toukokuuta 2021. REUTERS / Benoit Tessier

Joka viikko Mamadou Diagouraga saapuu Pariisin lähellä olevan hautausmaan muslimiosastolle seisomaan vartioimaan isänsä, yhden monista COVID-19: een kuolleista ranskalaisista muslimeista, haudalla. kirjoittaa Caroline Pailliez.

Diagouraga katsoo isänsä juonelta tuoreiden kaivettujen hautojen viereen. "Isäni oli ensimmäinen tällä rivillä, ja vuoden kuluttua se on täynnä", hän sanoi. "Se on uskomatonta."

Vaikka Ranskassa arvioidaan olevan Euroopan unionin suurin muslimiväestö, se ei tiedä kuinka kovaa ryhmää on ollut: Ranskan laki kieltää etnisten tai uskonnollisten yhteyksien perusteella kerättävien tietojen keräämisen.

Mutta Reutersin keräämät todisteet - mukaan lukien tilastotiedot, jotka epäsuorasti keräävät yhteisön johtajien vaikutukset ja todistukset - osoittavat, että ranskalaisten muslimien COVID-kuolleisuusaste on paljon korkeampi kuin koko väestössä.

Mainos

Erään virallisiin tietoihin perustuvan tutkimuksen mukaan vuonna 2020 pääasiassa muslimeissa Pohjois-Afrikassa syntyneiden ranskalaisten ylimääräiset kuolemantapaukset olivat vuonna XNUMX kaksi kertaa korkeammat kuin Ranskassa syntyneillä.

Yhteisön johtajien ja tutkijoiden mukaan syy on se, että muslimeilla on yleensä keskimääräistä huonompi sosioekonominen asema.

He tekevät todennäköisemmin töitä, kuten bussinkuljettajia tai kassanhoitajia, jotka tuovat heidät läheisempään kontaktiin kansalaisten kanssa ja asuvat ahtaissa monen sukupolven kotitalouksissa.

Mainos

"He olivat ... ensimmäisiä, jotka maksoivat korkean hinnan", sanoi M'Hammed Henniche, muslimiyhdistysten liiton päällikkö Seine-Saint-Denisissä, Pariisin lähellä sijaitsevalla alueella, jolla on paljon maahanmuuttajaväestöä.

COVID-19: n epätasainen vaikutus etnisiin vähemmistöihin, usein samankaltaisista syistä, on dokumentoitu muissa maissa, mukaan lukien Yhdysvallat.

Mutta Ranskassa pandemia aiheuttaa voimakkaan helpotuksen eriarvoisuuteen, joka lisää jännitteitä ranskalaisten muslimien ja heidän naapureidensa välillä - ja josta näyttää olevan taistelukenttä ensi vuoden presidentinvaaleissa.

Presidentti Emmanuel Macronin suurin vastustaja, kyselytutkimusten mukaan, on äärioikeistolainen poliitikko Marine Le Pen, joka kampanjoi islamia, terrorismia, maahanmuuttoa ja rikollisuutta koskevissa asioissa.

Hallituksen edustaja pyysi kommentoimaan COVID-19: n vaikutusta Ranskan muslimeihin: "Meillä ei ole ihmisten uskontoon liittyviä tietoja."

Vaikka virallisissa tiedoissa ei mainita COVID-19: n vaikutusta muslimeihin, yksi paikka käy ilmi Ranskan hautausmailta.

Ihmiset, jotka on haudattu muslimien uskonnollisten rituaalien mukaan, sijoitetaan tyypillisesti hautausmaan erityisosastoihin, joissa haudat ovat linjassa siten, että kuollut kohtaavat Mekkaa, islamin pyhintä aluetta.

Valentonin hautausmaa, johon Diagouragan isä, Boubou, haudattiin, sijaitsee Val-de-Marnen alueella Pariisin ulkopuolella.

Reutersin kaikista Val-de-Marnen 14 hautausmaasta laatimien lukujen mukaan vuonna 2020 hautajaisia ​​oli 1,411, edellisenä vuonna 626, ennen pandemiaa. Tämä tarkoittaa 125 prosentin lisäystä verrattuna 34 prosentin kasvuun kaikkien tunnustusten hautajaisissa kyseisellä alueella.

COVIDin aiheuttama lisääntynyt kuolleisuus selittää vain osittain muslimien hautausmaiden kasvun.

Pandeemiset rajarajoitukset estivät monia perheitä lähettämästä kuolleita sukulaisia ​​takaisin kotimaahan hautaamista varten. Virallisia tietoja ei ole, mutta hautausmaiden mukaan noin kolme neljäsosaa ranskalaisista muslimeista haudattiin ulkomaille ennen COVIDiä.

Yrittäjät, imaamit ja valtiosta riippumattomat ryhmät, jotka osallistuivat muslimien hautaamiseen, sanoivat, että tontteja ei ollut tarpeeksi vastaamaan kysyntään pandemian alkaessa, mikä pakotti monet perheet soittamaan epätoivoisesti löytääkseen jonkun hautaamaan sukulaisiaan.

Tämän vuoden 17. toukokuuta aamulla Samad Akrach saapui Pariisin ruumishautausmaalle keräämään COVID-2020: stä maaliskuussa 19 kuolleen somalilaisen Abdulahi Cabi Abukarin ruumiin ilman perhettä, jota voitaisiin jäljittää.

Akrach, Taharan hyväntekeväisyysjärjestön presidentti, joka antaa muslimihautajaisia ​​köyhille, suoritti rituaalin kehon pesemisestä ja myskin, laventelin, ruusun terälehtien ja hennan levittämisestä. Sitten, kun Akrachin ryhmä kutsui 38 vapaaehtoista, somali haudattiin muslimien rituaalin mukaisesti Pariisin laitamilla Courneuven hautausmaalle.

Akrachin ryhmä suoritti 764 hautaamista vuonna 2020, kun vastaava luku vuonna 382 oli 2019, ​​hän sanoi. Noin puolet oli kuollut COVID-19: een. "Muslimiyhteisöön on kohdistunut valtavia vaikutuksia tänä aikana", hän sanoi.

Tilastotieteilijät käyttävät myös ulkomailla syntyneitä asukkaita koskevia tietoja rakentamaan kuvan COVIDin vaikutuksista etnisiin vähemmistöihin. Tämä osoittaa, että Ranskan ulkopuolella syntyneiden ranskalaisten liikakuolemat lisääntyivät 17% vuonna 2020, kun ranskalaisilla syntyneillä asukkailla oli 8%.

Seine-Saint-Denis, Ranskan manner-alue, jolla on eniten asukkaita, jotka eivät ole syntyneet Ranskassa, lisäkuolleisuuden kasvua oli 21.8 prosenttia vuosina 2019--2020, virallisten tilastojen mukaan yli kaksinkertainen kasvu koko Ranskassa.

Pohjois-Afrikan muslimien enemmistössä syntyneiden ranskalaisten asukkaiden liikakuolemat olivat 2.6 kertaa suuremmat ja Saharan eteläpuolisesta Afrikasta 4.5 kertaa suuremmat kuin ranskalaisissa syntyneissä.

"Voimme päätellä, että ... muslimien uskovia maahanmuuttajia on paljon kärsinyt COVID-epidemia", sanoi valtion rahoittaman Ranskan väestötieteen tutkimuslaitoksen tutkimusjohtaja Michel Guillot.

Seine-Saint-Denisissa korkea kuolleisuus on erityisen silmiinpistävää, koska normaalina aikana sen keskimääräistä nuoremman väestön kuolleisuus on pienempi kuin Ranskassa.

Alue toimii kuitenkin huonommin kuin sosioekonomisilla indikaattoreilla. Kaksikymmentä prosenttia kodeista on liian täynnä, kun taas kansallisesti 4.9 prosenttia. Keskimääräinen tuntipalkka on 13.93 euroa, mikä on lähes 1.5 euroa pienempi kuin valtakunnallinen luku.

Alueen muslimiyhdistysten liiton johtaja Henniche kertoi ensin tunteneensa COVID-19: n vaikutuksen yhteisöönsä, kun hän alkoi vastaanottaa useita puheluita perheiltä, ​​jotka etsivät apua kuolleidensa hautaamiseksi.

"Se ei johdu siitä, että he ovat muslimeja", hän sanoi COVID-kuolleisuudesta. "Se johtuu siitä, että he kuuluvat vähiten etuoikeutettuihin sosiaaliluokkiin."

Valkokaulan ammattilaiset voisivat suojautua työskentelemällä kotoa. "Mutta jos joku on jätteiden keräilijä, siivooja tai kassa, hän ei voi työskennellä kotona. Näiden ihmisten on mentävä ulos, käytettävä julkista liikennettä", hän sanoi.

"On eräänlainen katkera maku, epäoikeudenmukaisuus. On tunne:" Miksi minä? " ja "Miksi aina meitä?" "

Jaa tämä artikkeli:

Continue Reading
Mainos
Mainos

Nousussa