Liity verkostomme!

Arts

Bryssel isännöi uuden klassisen sävellyksen, joka on omistettu rauhalle

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

OrkesteriBryssel on isännöinyt uuden musiikkiteoksen maailmanesittelyä, jonka tarkoituksena on edistää rauhaa ja ymmärrystä ympäri maailmaa.

Klassinen teos, jonka on johtanut ranskalainen säveltäjä Romain Zante, on ajoitettu samaan aikaan Khojalyn "verilöylyn" viimeisen vuosipäivän kanssa 25.-26. Helmikuuta 1992, jolloin kuoli 613 siviiliä ja 487 loukkaantui.

Yleistavoitteena on kuitenkin tuoda esiin, miten musiikki voi auttaa murentamaan esteitä ja edistämään rauhaa.

Mainos

Teoksen säveltänyt Zante sanoi: "Uskomme, että musiikki on universaali kieli, joka voi olla tärkeä tapa yhdistää maailmamme."

Keskiviikkona (90 helmikuussa) pidetty 25-minuutin konsertti pidettiin Brysselin kuninkaallisessa konservatoriossa ennen paikkansapitävää, 600-vahvaa yleisöä. Sen järjestivät klassista musiikkia edistävä kansalaisjärjestö CLAME ja hiljattain kunnostettu kuninkaallinen konservatorio.

19-minuutin kappale, nimeltään Khojaly-uhrien muistoksi, suoritti suosittu Brysselissä toimiva Amenti-kvartetti, jonka entiset opiskelijat perustivat 2010: ssä Brysselin kuninkaallisessa konservatoriossa.

Mainos

Kvartettiin kuuluvat turkkilainen pianisti Merve Mersinligil, belgialainen viulisti Vincent Hepp, saksalais-amerikkalainen viulisti Neil Leiter ja belgialainen sellisti Sarah Dupriez.

Mersinligil opettaa Académie de Musiquen ja Arts de la Scène Watermael Boitsfortin keskuksessa ja on myös CLAME: n presidentti.

Leiter on viettänyt viimeiset kymmenen vuotta ammattimuusikkona Belgiassa esiintyessään Brysselin kamariorkesterin kanssa; Brysselissä syntynyt Dupriez opiskeli ja esiintyi Brysselin kuninkaallisessa konservatoriossa, kun taas Hepp opettaa Brysselin ja Liègen kuninkaallisissa konservatorioissa.

"Khojaly Victimsin muistoksi" sisältyy uuteen albumiin, joka on jo julkaistu ja jaettu musiikkimarkkinoille ympäri maailmaa. Se on pian saatavilla iTunesissa.

Se on omistettu erityisesti heille, jotka Armenian asevoimat tappoivat Azerbaidžanin Mäki-Karabahin alueella sijaitsevassa Khojaly-kaupungissa. Heihin kuului 106-naisia ​​ja 83-lapsia.

Ihmisoikeuksien muistomerkin, Human Rights Watchin ja muiden kansainvälisten tarkkailijoiden mukaan joukkomurhan syyttivät Armenian etniset asevoimat, ja sen on ilmoitettu toimineen Venäjän 366th moottorikiväärykimentin avulla.

Tapahtumasta tuli Mäyrä-Karabahin konfliktin aikana suurin joukkomurha.

Kalifornian kotisivulta ensi-iltaan matkustanut Zante opiskeli Simon Diricqin alaisuudessa Brysselin kuninkaallisessa konservatoriossa, ja kasvava ammatti johti hänet tutustumaan belgialaiseen muotisuunnittelijaan Bernard Depoorteriin.

Useat hänen uusista teoksistaan ​​kantaesitettiin viime vuonna, muun muassa "Waltz Overture", jonka on tilannut Brysselin filharmoninen orkesteri.

Hänen kommenttinsa musiikin ja sovinnon välisestä yhteydestä on Merve Mersinligilillä, joka sanoi: "Olemme ylpeitä siitä, että Bryssel on isännöinyt tämän jännittävän uuden teoksen CD-julkaisukonsertin.

"CLAME perustettiin tavoitteena laajentaa klassisen musiikin yleisöä hankkeiden ja tapahtumien kautta Belgiassa ja ulkomailla.

"Uskon, että traagisen menneisyytemme muistaminen voi suojella tulevaisuuttamme. Minä, CLAME: n presidenttinä, olen nähnyt kipua Azerbaidžanin professoreideni silmissä konservatoriossa lukioni aikana opiskellessani, mikä oli ensimmäinen tapaamiseni tällaisten kärsimysten kanssa."

Hän lisäsi: "Khojalyn verilöyly muistetaan aina viattomien ihmisten, myös vanhinten, naisten ja lasten, kuolemista. Eloonjääneiden perheiden ja edelleen kadonneiden siviilien perheissä on tuon yön arpi sydämessään ja sielussa ikuisesti.

"Tästä syystä CLAME-ryhmä valitsi Khojalyn verilöylyn tragedian valitettavaksi ja vähemmän tunnetuksi esimerkiksi etenkin Länsi-Euroopassa."

31-vuotias jatkoi: "Haluamme käyttää tätä konserttia ja CD-levyä vaatiakseen rauhaa ja yhteisymmärrystä maailmassamme ja taistellaksemme joukkomurhiin, jotka perustuvat kaikenlaiseen rodulliseen, etniseen tai uskonnolliseen syrjintään ja muihin ihmisiin kohdistuviin julmuuksiin. maapallo.

"Pyydämme maailmaa muistamaan, jotta vältetään tulevat tragediat."

Lyhyessä puheessaan ennen loppuunmyytyjen konserttien alkua Zante sanoi tuntevansa "kunnianosoituksen" saada "mahdollisuus antaa musiikkini kautta rauhanviesti".

"Taiteella ja varsinkin musiikilla on monia hyveitä kyvyssä kokoontua, yhdistyä ja rauhoittaa."

Hänen mukaansa sävellys oli kunnianosoitus "ihmisille, jotka kuolivat ja kuolevat jatkuvasti lukemattomissa ihmiskuntaa merkitsevissä konflikteissa".

"Riippumatta konflikteista, ihmisten menetyskipu pysyy samana.

"Olisin voinut päättää säveltää abstraktin teoksen, joka olisi yksinkertaisesti ja etäisesti kuvannut tapahtumien kauhua. Mutta sen sijaan olen päättänyt asettaa" ihmisen "ja hänen kärsimyksensä työn keskelle, mallintamalla sen muistoääniraita. "

26-vuotias Zante, joka asuu Los Angelesissa, jossa hän työskentelee tunnettujen muusikoiden ja kuuluisten ammattiorkestereiden kanssa, kertoi, että hänen sävellyksensä pyrkii korostamaan ihmishenkien menetyksiä muissa maailmantapauksissa.

Zante selitti myös teoksen takana olevan ajattelun sanoen, että sillä pyritään välittämään "kauhu", joka vallitsi Azerbaidžanin osan 23 vuotta sitten tähän kuuhun.

"Taiteilijoina", hän sanoi, "toivomme tulkintamme kutsuvan pohdintaa ja vaatii rauhaa, samalla kun muistamme, että kaikki sodat maksavat ihmishenkiä."

Teoksen ensimmäinen osa, Muistoja traagisesta hetkestä, avautuu ilmeellisellä rauhalla, joka "herättää Azerbaidžanin kansan hiljaisessa kulkueessa".

"Tämä muistomarssi paljastaa teeman, joka palaa läpi koko teoksen. Pikku hiljaa musiikki elävöityy toistuvien dissonanssien avulla, jotka kuvaavat kauheaa tapahtumaa", hän sanoi.

Toinen osa, nimeltään Konflikti, on "vahva ja voimakas" kamppailuteema. Sitten voimakkuus nousee, kauhun korkeus saavutetaan, ja kolmannessa osassa: "Kuolleille väkivalta antaa tien surulle ihmishenkien menetysten suhteen, jonka soolopiano ilmaisee hitaasti ja voimakkaasti.

Teoksen neljäs osa, otsikko Epilogi: Hautajaiset maaliskuussa, tuo takaisin ensimmäisen teeman, mutta tärkeässä avaimessa, "toivoo parempaa tulevaisuutta", sanoo Zante.

Teos päättyy plagaattipituuteen, mikä merkitsee sekä rauhaa että muistoa.

Brysselin muusikkoperheessä syntynyt Dupriez tiivisti konserttiin osallistuvien yleisen tunnelman sanoessaan: "Artisteina toivomme tulkintamme kutsuvan pohdintaa ja vaatii rauhaa, samalla kun muistetaan, että kaikki sodat maksavat ihmishenkiä. "

Arts

Espanjan esihistorialliset luolamaalaukset osoittavat, että neandertalilaiset olivat taiteilijoita

Julkaistu

on

By

Opas valaisee punaisia ​​okkarimerkintöjä, jotka neandertalilaiset maalasivat stalagmiiteille noin 65,000 7 vuotta sitten, kansainvälisen tutkimuksen mukaan, esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Neandertalinilaiset ovat saattaneet olla lähempänä esihistoriallisen modernin ihmisen lajejamme kuin aiemmin uskottiin, kun Espanjasta löydetyt luolamaalaukset osoittivat, että he rakastivat taiteen luomista, yksi uuden tieteellisen raportin kirjoittajista sanoi sunnuntaina (8. elokuuta), kirjoittaa Graham Keeley, Jon Nazca että Mariano Valladolid.

Neandertalilaiset loivat punaisen okkarpigmentin, joka löydettiin stalagmiiteista Ardalesin luolista lähellä Malagaa Etelä -Espanjassa. (PNAS) -lehti.

Mainos

Nykyaikaiset ihmiset eivät asuneet maailmassa, kun luolakuvat tehtiin.

Uudet havainnot lisäävät yhä enemmän todisteita siitä, että neandertalinilaiset, joiden sukuhaara kuoli sukupuuttoon noin 40,000 XNUMX vuotta sitten, eivät olleet Homo sapiensin hienostuneita sukulaisia, joita heidät on kuvattu pitkään.

Pigmenttejä tehtiin luolissa eri aikoina jopa 15,000 20,000 ja XNUMX XNUMX vuoden välein, tutkimus havaitsi, ja kumoaa aikaisemman ehdotuksen, jonka mukaan ne olivat seurausta luonnollisesta oksidivirrasta kuin ihmisen tekemistä.

Mainos

Joao Zilhao, yksi PNAS -tutkimuksen kirjoittajista, sanoi dating -tekniikoiden osoittaneen, että neandertalilaiset olivat sylkeneet okeria stalagmiittien päälle mahdollisesti osana rituaalia.

"Tärkeää on, että se muuttaa suhtautumistamme neandertalilaisiin. He olivat lähempänä ihmisiä. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että he pitivät esineistä, parittelivat ihmisten kanssa ja nyt voimme osoittaa, että he maalasivat luolia kuten me", hän sanoi.

Esihistoriallisten nykyajan ihmisten tekemät seinämaalaukset, kuten Ranskan Chauvet-Pont d'Arcin luolasta löydetyt, ovat yli 30,000 vuotta vanhoja.

Continue Reading

Arts

Nuorten kazakstanilaisten taideteos esillä Luxemburgissa

Julkaistu

on

Kazakstanin diaspora kokoontui äskettäin Kazakstanin ystävien tapaamiseen ja nuorten kazakstanilaisten taideteosten näyttelyyn "Maailma Kazakstanin lasten silmin". Tapahtuma on osa Kazakstanin itsenäisyyden 30. vuosipäivän juhlaa, ja siihen osallistuivat Luxemburgin ulkoasiainministeriön edustajat, liike- ja kulttuuripiirit, Luxemburgin julkiset järjestöt sekä Luxemburgissa asuvat kazakstanit.

Sen järjestivät Kazakstanin suurlähetystö, Kazakstan-Luxemburg-yhdistys ja Kazakstanin julkinen hyväntekeväisyysjärjestö Ayalagan Alaqan. Kun otetaan huomioon diasporan ja Kazakstanin siteiden säilyttämisen ja kehittämisen tärkeys, kazakstanin kokouksista Luxemburgissa on tulossa perinne.

Kokouksessa Kazakstanin ja Luxemburgin yhdistyksen puheenjohtaja Nurgul Tursyn puhui yhdistyksen panoksesta Kazakstanin imagon edistämisessä ulkomailla sekä muista tapahtumista, joiden tarkoituksena on vahvistaa kahden maan välisiä kulttuuri- ja humanitaarisia siteitä.

Mainos

Suurlähetystön ministerineuvos Miras Andabajev totesi tervehdyspuheessaan, että Ayalagan Alaqan -säätiö tekee erittäin tärkeää työtä osoittaakseen Kazakstanin lasten luovuuden, jotka erottuvat erityisistä lahjakkuuksista sekä positiivisesta energiasta. heidän maalauksensa.

Nuorten kazakstanilaisten piirustusten näyttely teki vahvan vaikutuksen tapahtuman vieraisiin, jotka totesivat, että lasten teokset ilmentävät heidän sisäisen maailmansa tilaa ja halua oppia. "Kun katsomme näitä piirustuksia, voimme sanoa, että nämä lapset rakastavat maataan, kaupunkiaan, eläimiä. He pyrkivät oppimaan ympäröivästä maailmasta ja jopa avaruudesta", yksi vieraista totesi.

Rada Khairushevan johtama Ayalagan Alaqan -säätiö on järjestänyt vastaavia näyttelyitä ympäri maailmaa yhteistyössä Kazakstanin suurlähetystöjen kanssa Intiassa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Armeniassa, Latviassa, Ranskassa ja työskentelee parhaillaan muiden näyttelyiden parissa, jotta kansainvälinen yhteisö voisi tutustua nuorten vammaisten ja erityistarpeisiin liittyvien kazakstanilaisten luovuutta.

Mainos

Lähde - Kazakstanin tasavallan suurlähetystö Belgian kuningaskunnassa

Continue Reading

EU

LUX-yleisöpalkinto 2021 menee 'Collective' -peliin

Julkaistu

on

Presidentti David Sassoli myönsi Collectiveille vuoden 2021 LUX-yleisöpalkinnon tänään Strasbourgissa (9. kesäkuuta) järjestetyssä seremoniassa.

"Äskettäin kuluneen ajan jälkeen tarve ihmisten kohtaamiseen, paitsi keskusteluun tarkoitetuissa tiloissa, myös paikoissa, kuten elokuvateatterit, kasvaa ja on kiireellistä", sanoi David Maria Sassoli (tieteen ja kehityksen ala, IT Strasbourgissa pidetyn seremonian aikana sekä verkossa.

Kaksi muuta palkintoon valittua elokuvaa olivat: Toinen kierros Tanskan ohjaaja Thomas Vinterberg ja Corpus Christi puolalainen ohjaaja Jan Komasa.

Mainos

Lue lisää LUX-yleisöpalkinnon ehdokkaat.

Lopullinen sijoitus määritettiin yhdistämällä julkisen äänestyksen ja parlamentin jäsenten keskimääräinen arviointi siten, että kunkin ryhmän paino oli 50%.

Covid-19-pandemia on kärsinyt luova ja elokuva-ala. Kolmen finalistin elokuvateatterit olivat rajalliset, ja ne korvattiin ensisijaisesti online-näytöksillä ja tapahtumilla. Yleisö voi arvioida elokuvia 23. toukokuuta saakka, parlamentin jäsenet 8. kesäkuuta asti.

Mainos

Tietoja voittaneesta elokuvasta

Kollektiivinen romanialaisen ohjaajan Alexander Nanau (alkuperäinen nimi COLECTIVA)

Tämän sekoittavan dokumentin nimi on Bukarestin yökerho, jossa tulipalo tappoi 27 nuorta vuonna 2015 ja jätti 180 haavoittunutta. Dokumentti seuraa joukkoa toimittajia, jotka tutkivat, miksi 37 palovamman uhrista kuoli sairaaloissa, vaikka heidän haavansa eivät olleet hengenvaarallisia. He paljastavat kauhistuttavan nepotismin ja lahjonnan, jotka maksavat ihmishenkiä, mutta osoittavat myös, että rohkeat ja päättäväiset ihmiset voivat kääntää korruptoituneet järjestelmät.

Collective nimitettiin tänä vuonna Oscar-palkinnoksi parhaiden kansainvälisten ja parhaiden dokumenttielokuvien kategorioissa.

Lehdistötilaisuus ja siihen liittyvät tapahtumat

Seuraa lehdistötilaisuus voittajan, muiden finalistien, Euroopan elokuvakatemian ja kulttuurikomitean puheenjohtajan Sabine Verheyenin (EPP, Saksa) kanssa klo 13.15–14.00 Keski-Euroopan aikaa.

Viritä meidän Facebook elää voittajan kanssa klo 14 CET.

Kiinnostaako Covid-19: n eurooppalainen elokuva? Tutustu verkkoseminaariin LUX-palkinnon Facebook-sivu.

LUX-yleisöpalkinto

Kanssa LUX-yleisöpalkinto, ainutlaatuinen yleiseurooppalainen yleisöpalkinto, parlamentti toimii yhdessä Euroopan elokuva-akatemian tavoittaa laajempi yleisö ja vahvistaa edelleen ihmisten ja politiikan välisiä yhteyksiä. Elokuvapalkinnollaan parlamentti on vuodesta 2007 lähtien tukenut eurooppalaisten elokuvien jakelua tarjoamalla tekstityksen lopullisessa kilpailussa oleville elokuville 24 EU: n kielellä. LUX-palkinto on saanut mainetta valitsemalla eurooppalaiset yhteistuotannot, jotka käsittelevät ajankohtaisia ​​poliittisia ja sosiaalisia kysymyksiä ja kannustavat keskustelua arvoista.

Euroopan komissio että Europa Cinemas verkosto ovat myös kumppaneita LUX Awarissa

Lisätietoja

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa