Liity verkostomme!

Arts

Juliette Binoche: Kunniavieras Brysselin ELOKUVAFESTIVAALEILLA 2015

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

 

 

Juliette Binoche- 13th BRYSSELIN Elokuvafestivaali järjestetään 5. – 12. kesäkuuta 2015 Flageyssä ja Cinematekissa. Peter Greenawayn vuonna 2012, Bertrand Tavernierin vuonna 2013 ja Alan Parkerin jälkeen viime vuonna festivaalilla on Ivan Corbisierin johdolla ilo toivottaa ranskalainen näyttelijä Juliette Binoche kunniavieraan.

Mainos

Kansainvälisenä näyttelijänä vertaansa vailla, Juliette Binoche on työskennellyt maailman suurimpien ohjaajien kanssa Godardista Téchinéyn Doillonin, Kieslowskin, Minghellan, Haneken, Ferraran, Assayan, Klapischin, Leconten, Rappeneaun, Boormanin, Hou Hsiao Hsienin, Kiarostamin ja Cronenbergin kanssa. Vain osoittaa kykynsä laajuus.

Keskustelu Nouvelle Vague -tapahtumassa

Pariisissa vuonna 1964 syntynyt Juliette Binoche debytoi pienissä rooleissa, etenkin Jean-Luc-Godardin johdolla (Tervehdys Mary) ja Jacques Doillon (La vie de famille). Mutta André Téchiné esitteli hänet valokeilaan Rendez-Vous 1985: ssä. Ensi vuonna hän saa halutun Prix Romy Schneiderin. Seurataan vielä noin viisikymmentä otsikkoa, joissa hän useimmiten toimii pääosassa.

Mainos

 

Johtajamuseo

Saatuaan inspiraation ranskalaisen elokuvan enfant hirvittävän Leos Caraxin kanssa Pahaa verta (1986) ja Rakastajat sillalla (1991), Juliette Binoche aloitti hedelmällisen yhteistyön ohjaajien kanssa, jotka eivät kyllästyneet hänen valtavaan kykyynsä, mukaan lukien Olivier Assayas (Kesätunnit, Sils Maria), itävaltalainen ohjaaja Michael Haneke (Koodi tuntematon, piilotettu), Iranin Abbas Kiarostami (Shirin, varmennettu kopio), unohtamatta Anthony Minghellaa (Englantilainen potilas, rikkominen ja saapuminen).

 

Englanninkielinen ura

1988: ssä Philip Kaufman aloittaa amerikkalaisen uransa kanssa Olemisen sietämätön keveys, jossa hän näytteli Daniel Day-Lewisin rinnalla. Sitten hänet löydetään Ralph Fiennesin rinnasta Wuthering Heights kirjoittanut Peter Kominsky (1992) ja kuuluisassa Englanti Patient Anthony Minghella (1996). Hän näyttelee Jeremy Ironsia vastapäätä Louis Malle'sissa Vahinko (1992), Johnny Depp Lasse Hallströmin Chocolat (2000), Samuel L. Jackson Maassani John Boorman (2004), Richard Gere sisään Bee Season McGehee & Siegel, Forest Whitaker vuonna XNUMX Maria Abel Ferraran, Jude Law: n tuomari Breaking ja syöttäminen (2006), Steve Carell sisään Dan oikeassa elämä (2007), Channing Tatum ja Al Pacino vuonna Kukaan poika (2011) ja jopa Robert Pattison David Cronenbergin teoksessa Cosmopolis (2012) ja Clive Owen sisään Sanat ja kuvat of Fred Schepisi (2013).

 

Näyttelijä ilman rajoja

Juliette Binoche ei tuntenut rajojaan koko elokuvansa ajan, ja hän pelasi niin monimuotoisten elokuvantekijöiden kuin Hou Hsiao-Hsien (Punaisen ilmapallolennon lento), Amos Gitai (Vetäytymisen), Santiago Amigorena (Muutama päivä syyskuussa, italialainen, ranskalais-portugalilainen tuotanto John Turturron kanssa), norjalainen Erik Poppe (1000 Times Good Night kanssa Game of Thrones, Nikolaj Coster-Waldau). Ja äskettäin hän avasi Berliinin elokuvafestivaalin Kukaan ei halua yötä espanjalainen elokuvantekijä Isabel Coixet.

 

Naisohjaajien alter-ego

Jos hänen kykynsä on houkutellut monia miesten elokuvantekijöitä, Juliette Binoche on inspiroinut myös naisohjaajia, kuten kotimaamme Chantal Akermania komediossa Sohva New Yorkissa yhdessä William Hurt (1996), Diane Kurys kanssa Luvun lapset yhdessä Benoît Magimel (1999), Danièle Thompson vuonna Aikaerorasitus (2002), Malgorzata Szumowska in Elles (2011) tai Sylvie Testud sisään La vie d'une -autre 2012). Ei ihme, että Bruno Dumont uskoi tämän naisellinen tunnus otsikkoroolin vuonna Camille Claudel 1915 (esitelty Brysselin elokuvajuhlilla 2013)!

 

Joukko palkintoja

Kolme kertaa Juliette Binoche voitti parhaan näyttelijäpalkinnon European Film Awards -sarjassa yhdessä Rakastajat sillalla in 1992, Englanti Patient 1997: ssä ja 2001: ssä Chocolat. Hänen liikkuva rooli sininen of Kieslowski sai hänelle himoitun Volpi-kisan parhaasta näyttelijästä Venetsian elokuvajuhlilla 1993: ssä ja César-palkinnon parhaasta näyttelijästä seuraavana vuonna. Se on hänen roolinsa Englanti Patient, joka antaa hänelle parhaimman tunnustuksen Oscar-näytöksellä 1997-tapahtumassa, kun hän oli juuri voittanut Berliinin parhaan näyttelijähopea karun. Ja 2010: ssä oli Cannesin elokuvafestivaalin vuoro myöntää hänelle roolistaan Varmennettu kopio kirjoittanut Kiarostami.

 

Elokuvasta tanssiin

7th-taiteen lisäksi Juliette Binoche esiteltiin nopeasti teatteriin (etenkin Pirandello, Molière, Ionesco, Chekhov, Strindberg) ja myös tanssimaan. 2008-tapahtumassa hän aloitti maailmankiertueen In-I-nimisen nykytanssiesityksen kanssa Bangladeshin alkuperäisen englannin koreografin Akram Khanin kanssa.

 

Juliette Binoche Brysselissä!

Ranskalainen näyttelijä osallistuu 13th BRUSSELS -FILMFESTIVALIN avajaisiin perjantaina, 5June 5th klo 20: 30 Flageyssa. Seuraavana päivänä hän antaa mestarikurssin 16h: ssä Flageyssa ennen Carte Blanche -illan esittelyä 19h: ssä Cinematekissä.

 

 

BRYSSELIN Elokuvafestivaali

5.-12. Kesäkuuta Flageyssä. Tiedot ja varaukset: +32 2 762 08.

 

Arts

Espanjan esihistorialliset luolamaalaukset osoittavat, että neandertalilaiset olivat taiteilijoita

Julkaistu

on

By

Opas valaisee punaisia ​​okkarimerkintöjä, jotka neandertalilaiset maalasivat stalagmiiteille noin 65,000 7 vuotta sitten, kansainvälisen tutkimuksen mukaan, esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Neandertalinilaiset ovat saattaneet olla lähempänä esihistoriallisen modernin ihmisen lajejamme kuin aiemmin uskottiin, kun Espanjasta löydetyt luolamaalaukset osoittivat, että he rakastivat taiteen luomista, yksi uuden tieteellisen raportin kirjoittajista sanoi sunnuntaina (8. elokuuta), kirjoittaa Graham Keeley, Jon Nazca että Mariano Valladolid.

Neandertalilaiset loivat punaisen okkarpigmentin, joka löydettiin stalagmiiteista Ardalesin luolista lähellä Malagaa Etelä -Espanjassa. (PNAS) -lehti.

Mainos

Nykyaikaiset ihmiset eivät asuneet maailmassa, kun luolakuvat tehtiin.

Uudet havainnot lisäävät yhä enemmän todisteita siitä, että neandertalinilaiset, joiden sukuhaara kuoli sukupuuttoon noin 40,000 XNUMX vuotta sitten, eivät olleet Homo sapiensin hienostuneita sukulaisia, joita heidät on kuvattu pitkään.

Pigmenttejä tehtiin luolissa eri aikoina jopa 15,000 20,000 ja XNUMX XNUMX vuoden välein, tutkimus havaitsi, ja kumoaa aikaisemman ehdotuksen, jonka mukaan ne olivat seurausta luonnollisesta oksidivirrasta kuin ihmisen tekemistä.

Mainos

Joao Zilhao, yksi PNAS -tutkimuksen kirjoittajista, sanoi dating -tekniikoiden osoittaneen, että neandertalilaiset olivat sylkeneet okeria stalagmiittien päälle mahdollisesti osana rituaalia.

"Tärkeää on, että se muuttaa suhtautumistamme neandertalilaisiin. He olivat lähempänä ihmisiä. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että he pitivät esineistä, parittelivat ihmisten kanssa ja nyt voimme osoittaa, että he maalasivat luolia kuten me", hän sanoi.

Esihistoriallisten nykyajan ihmisten tekemät seinämaalaukset, kuten Ranskan Chauvet-Pont d'Arcin luolasta löydetyt, ovat yli 30,000 vuotta vanhoja.

Continue Reading

Arts

Nuorten kazakstanilaisten taideteos esillä Luxemburgissa

Julkaistu

on

Kazakstanin diaspora kokoontui äskettäin Kazakstanin ystävien tapaamiseen ja nuorten kazakstanilaisten taideteosten näyttelyyn "Maailma Kazakstanin lasten silmin". Tapahtuma on osa Kazakstanin itsenäisyyden 30. vuosipäivän juhlaa, ja siihen osallistuivat Luxemburgin ulkoasiainministeriön edustajat, liike- ja kulttuuripiirit, Luxemburgin julkiset järjestöt sekä Luxemburgissa asuvat kazakstanit.

Sen järjestivät Kazakstanin suurlähetystö, Kazakstan-Luxemburg-yhdistys ja Kazakstanin julkinen hyväntekeväisyysjärjestö Ayalagan Alaqan. Kun otetaan huomioon diasporan ja Kazakstanin siteiden säilyttämisen ja kehittämisen tärkeys, kazakstanin kokouksista Luxemburgissa on tulossa perinne.

Kokouksessa Kazakstanin ja Luxemburgin yhdistyksen puheenjohtaja Nurgul Tursyn puhui yhdistyksen panoksesta Kazakstanin imagon edistämisessä ulkomailla sekä muista tapahtumista, joiden tarkoituksena on vahvistaa kahden maan välisiä kulttuuri- ja humanitaarisia siteitä.

Mainos

Suurlähetystön ministerineuvos Miras Andabajev totesi tervehdyspuheessaan, että Ayalagan Alaqan -säätiö tekee erittäin tärkeää työtä osoittaakseen Kazakstanin lasten luovuuden, jotka erottuvat erityisistä lahjakkuuksista sekä positiivisesta energiasta. heidän maalauksensa.

Nuorten kazakstanilaisten piirustusten näyttely teki vahvan vaikutuksen tapahtuman vieraisiin, jotka totesivat, että lasten teokset ilmentävät heidän sisäisen maailmansa tilaa ja halua oppia. "Kun katsomme näitä piirustuksia, voimme sanoa, että nämä lapset rakastavat maataan, kaupunkiaan, eläimiä. He pyrkivät oppimaan ympäröivästä maailmasta ja jopa avaruudesta", yksi vieraista totesi.

Rada Khairushevan johtama Ayalagan Alaqan -säätiö on järjestänyt vastaavia näyttelyitä ympäri maailmaa yhteistyössä Kazakstanin suurlähetystöjen kanssa Intiassa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Armeniassa, Latviassa, Ranskassa ja työskentelee parhaillaan muiden näyttelyiden parissa, jotta kansainvälinen yhteisö voisi tutustua nuorten vammaisten ja erityistarpeisiin liittyvien kazakstanilaisten luovuutta.

Mainos

Lähde - Kazakstanin tasavallan suurlähetystö Belgian kuningaskunnassa

Continue Reading

EU

LUX-yleisöpalkinto 2021 menee 'Collective' -peliin

Julkaistu

on

Presidentti David Sassoli myönsi Collectiveille vuoden 2021 LUX-yleisöpalkinnon tänään Strasbourgissa (9. kesäkuuta) järjestetyssä seremoniassa.

"Äskettäin kuluneen ajan jälkeen tarve ihmisten kohtaamiseen, paitsi keskusteluun tarkoitetuissa tiloissa, myös paikoissa, kuten elokuvateatterit, kasvaa ja on kiireellistä", sanoi David Maria Sassoli (tieteen ja kehityksen ala, IT Strasbourgissa pidetyn seremonian aikana sekä verkossa.

Kaksi muuta palkintoon valittua elokuvaa olivat: Toinen kierros Tanskan ohjaaja Thomas Vinterberg ja Corpus Christi puolalainen ohjaaja Jan Komasa.

Mainos

Lue lisää LUX-yleisöpalkinnon ehdokkaat.

Lopullinen sijoitus määritettiin yhdistämällä julkisen äänestyksen ja parlamentin jäsenten keskimääräinen arviointi siten, että kunkin ryhmän paino oli 50%.

Covid-19-pandemia on kärsinyt luova ja elokuva-ala. Kolmen finalistin elokuvateatterit olivat rajalliset, ja ne korvattiin ensisijaisesti online-näytöksillä ja tapahtumilla. Yleisö voi arvioida elokuvia 23. toukokuuta saakka, parlamentin jäsenet 8. kesäkuuta asti.

Mainos

Tietoja voittaneesta elokuvasta

Kollektiivinen romanialaisen ohjaajan Alexander Nanau (alkuperäinen nimi COLECTIVA)

Tämän sekoittavan dokumentin nimi on Bukarestin yökerho, jossa tulipalo tappoi 27 nuorta vuonna 2015 ja jätti 180 haavoittunutta. Dokumentti seuraa joukkoa toimittajia, jotka tutkivat, miksi 37 palovamman uhrista kuoli sairaaloissa, vaikka heidän haavansa eivät olleet hengenvaarallisia. He paljastavat kauhistuttavan nepotismin ja lahjonnan, jotka maksavat ihmishenkiä, mutta osoittavat myös, että rohkeat ja päättäväiset ihmiset voivat kääntää korruptoituneet järjestelmät.

Collective nimitettiin tänä vuonna Oscar-palkinnoksi parhaiden kansainvälisten ja parhaiden dokumenttielokuvien kategorioissa.

Lehdistötilaisuus ja siihen liittyvät tapahtumat

Seuraa lehdistötilaisuus voittajan, muiden finalistien, Euroopan elokuvakatemian ja kulttuurikomitean puheenjohtajan Sabine Verheyenin (EPP, Saksa) kanssa klo 13.15–14.00 Keski-Euroopan aikaa.

Viritä meidän Facebook elää voittajan kanssa klo 14 CET.

Kiinnostaako Covid-19: n eurooppalainen elokuva? Tutustu verkkoseminaariin LUX-palkinnon Facebook-sivu.

LUX-yleisöpalkinto

Kanssa LUX-yleisöpalkinto, ainutlaatuinen yleiseurooppalainen yleisöpalkinto, parlamentti toimii yhdessä Euroopan elokuva-akatemian tavoittaa laajempi yleisö ja vahvistaa edelleen ihmisten ja politiikan välisiä yhteyksiä. Elokuvapalkinnollaan parlamentti on vuodesta 2007 lähtien tukenut eurooppalaisten elokuvien jakelua tarjoamalla tekstityksen lopullisessa kilpailussa oleville elokuville 24 EU: n kielellä. LUX-palkinto on saanut mainetta valitsemalla eurooppalaiset yhteistuotannot, jotka käsittelevät ajankohtaisia ​​poliittisia ja sosiaalisia kysymyksiä ja kannustavat keskustelua arvoista.

Euroopan komissio että Europa Cinemas verkosto ovat myös kumppaneita LUX Awarissa

Lisätietoja

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa