Liity verkostomme!

Arts

BRAFA: Kestävää taikuutta

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

20150122_211349Anna van Densky, Bryssel

Hämmästyttävä, elinvoimainen ja aina nuori Brysselin antiikki- ja taidemessut (BRAFA) juhlivat 60. painostaan, tarjoten ilotulitusnäytön sivilisaatioiden, kulttuurien ja nykyaikaisen haastavan luomuksen mestariteoksista - runsas valikoima esineitä, jotka täyttävät hienostuneimman maun. Belgian taide on myös inspiraatiopiste ja tapahtuman ydin: flaamilaisista primitiivistä 20-luvun surrealistien salaperäisiin kankaisiin, mikä viittaa BRAFA: n maantieteelliseen valintaan pitkäaikaisen taiteellisen luomisen ihailun perinteen zenitiksi. Nykyään yhä kansainvälisempi BRAFA pysyy kuitenkin aidosti belgialaisena, kokeneen taiteellisen neron sekä flaamilaisen introvertin syvyyden että ranskalaisen räikeyden kanssa. Riippumatta taiteen rakastajien painopisteistä, BRAFA on edelleen hieno joka tapauksessa - vertaansa vailla oleva esteettinen seikkailu.

Artefakti ei ole koskaan tuote, vaan pikemminkin pala historiaa, sanoo BRAFA: n presidentti Harold t'Kint de Roodenbeke, väittäen, ettei kukaan voi olla menestyvä taidekauppias olematta keräilijä ja taiteen rakastaja samanaikaisesti. Tästä näkökulmasta messut järjestivät keräilijät ja keräilijät, mutta se on kehittynyt erinomaiseksi taidekeskukseksi, joka houkuttelee yhä enemmän kävijöitä, jotka ovat innokkaita hengittämään taideaarteiden ylellistä ilmapiiriä.

Mainos

Viime vuonna lukumäärä saavutti 55,000 XNUMX taiteen pyhiinvaeltajaa, mutta tämä ei todellakaan ole raja, sillä kävijämäärä kasvaa keräilijöiden määrän mukana.

BRAFA: n järjestäjät ovat kuitenkin 60. vernissage-tapahtumansa yhteydessä päättäneet kunnioittaa "belgialaista keräilijää" - messujen aloittajia ja valvojia: "Perinteitä rikkomatta kutsua museo tai kulttuurilaitos BRAFA sijoittaa tänä vuonna belgialaisen kunniaksi. keräilijöiden uskollisuus, jota on arvostettu vuosien varrella. "

King Baudouin -säätiö valitsee ja esittelee pyynnöstä yksityisiä kokoelmia saadakseen oikean kuvan Belgian yksityisen kuvataiteen moninaisuudesta ja laadusta.

Mainos

Kymmenen sarjaa taideteoksia, koottu elämisen taitoa ja intohimoa, tarjotaan vierailijoille juhlavuoden messujen poikkeuksellisissa puitteissa, esityksessä, jossa esitellään muotoilua ja yhdistetään moderni kevyt grafiikka ja sisustus.

Perinteisesti messut ovat herkkiä kutakin esinettä vastaavan ympäristön sisustuksen luomiselle, mikä helpottaa yhteyttä kaukaisiin aikakausiin tai muinaisiin sivilisaatioihin. Vuodesta peilien kimallus tanssisaleista korostamaan Louis-Philippe-huonekalut tai pehmeä samettinen varjojen pimeys antiikin Kreikan rintakuvien mysteerin korostamiseksi - jokainen osasto on erillinen universumi, joka inspiroi pohdintoja tietyn ajanjakson tai ajan estetiikasta, taiteilijan syntymän kehyksestä.

Tänä vuonna vuosipäivämessujen kävijällä on ainutlaatuinen mahdollisuus ihailla muinaisten ja nykyaikaisten maalausten, hopeateosten, primaaritaiteen, koristetaiteen, muinaisten piirustusten ja kirjojen yksityiskokoelmien maailmaa, mukaan lukien sellaiset suuret nimet kuin Flanderin Van Dyck ja Jordaens, mutta myös nykyaikainen yhdysvaltalainen taiteilija Sam Francis ja hienot kankaat belgialaisesta surrealistista Paul Delvaux'sta. Kaikki esineet ovat upeita mestariteoksia, joita harvoin asetetaan yleisön saataville.

Arts longa, vita brevis, Joten ne, joilla ei ole paksua lompakkoa mestariteoksen ostamiseen, voivat silti nauttia kiiltävästä luettelosta ja lasillisesta samppanjaa taiteellisesti sisustetussa kahvilassa tai keskustella kuvataiteesta ammattilaisen kanssa. Ilmeisesti puhuvalla taiteella ei ole samaa vaikutusta talouteen kuin ostamiseen, mutta taiteella on silti kyky yhdistää ihmisiä ikä-, maantiede- ja kulttuuriperinteiden välillä. Todellinen ja kestävä taika - niin BRAFA-taidemessut on.

Arts

Espanjan esihistorialliset luolamaalaukset osoittavat, että neandertalilaiset olivat taiteilijoita

Julkaistu

on

By

Opas valaisee punaisia ​​okkarimerkintöjä, jotka neandertalilaiset maalasivat stalagmiiteille noin 65,000 7 vuotta sitten, kansainvälisen tutkimuksen mukaan, esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Neandertalinilaiset ovat saattaneet olla lähempänä esihistoriallisen modernin ihmisen lajejamme kuin aiemmin uskottiin, kun Espanjasta löydetyt luolamaalaukset osoittivat, että he rakastivat taiteen luomista, yksi uuden tieteellisen raportin kirjoittajista sanoi sunnuntaina (8. elokuuta), kirjoittaa Graham Keeley, Jon Nazca että Mariano Valladolid.

Neandertalilaiset loivat punaisen okkarpigmentin, joka löydettiin stalagmiiteista Ardalesin luolista lähellä Malagaa Etelä -Espanjassa. (PNAS) -lehti.

Mainos

Nykyaikaiset ihmiset eivät asuneet maailmassa, kun luolakuvat tehtiin.

Uudet havainnot lisäävät yhä enemmän todisteita siitä, että neandertalinilaiset, joiden sukuhaara kuoli sukupuuttoon noin 40,000 XNUMX vuotta sitten, eivät olleet Homo sapiensin hienostuneita sukulaisia, joita heidät on kuvattu pitkään.

Pigmenttejä tehtiin luolissa eri aikoina jopa 15,000 20,000 ja XNUMX XNUMX vuoden välein, tutkimus havaitsi, ja kumoaa aikaisemman ehdotuksen, jonka mukaan ne olivat seurausta luonnollisesta oksidivirrasta kuin ihmisen tekemistä.

Mainos

Joao Zilhao, yksi PNAS -tutkimuksen kirjoittajista, sanoi dating -tekniikoiden osoittaneen, että neandertalilaiset olivat sylkeneet okeria stalagmiittien päälle mahdollisesti osana rituaalia.

"Tärkeää on, että se muuttaa suhtautumistamme neandertalilaisiin. He olivat lähempänä ihmisiä. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että he pitivät esineistä, parittelivat ihmisten kanssa ja nyt voimme osoittaa, että he maalasivat luolia kuten me", hän sanoi.

Esihistoriallisten nykyajan ihmisten tekemät seinämaalaukset, kuten Ranskan Chauvet-Pont d'Arcin luolasta löydetyt, ovat yli 30,000 vuotta vanhoja.

Continue Reading

Arts

Nuorten kazakstanilaisten taideteos esillä Luxemburgissa

Julkaistu

on

Kazakstanin diaspora kokoontui äskettäin Kazakstanin ystävien tapaamiseen ja nuorten kazakstanilaisten taideteosten näyttelyyn "Maailma Kazakstanin lasten silmin". Tapahtuma on osa Kazakstanin itsenäisyyden 30. vuosipäivän juhlaa, ja siihen osallistuivat Luxemburgin ulkoasiainministeriön edustajat, liike- ja kulttuuripiirit, Luxemburgin julkiset järjestöt sekä Luxemburgissa asuvat kazakstanit.

Sen järjestivät Kazakstanin suurlähetystö, Kazakstan-Luxemburg-yhdistys ja Kazakstanin julkinen hyväntekeväisyysjärjestö Ayalagan Alaqan. Kun otetaan huomioon diasporan ja Kazakstanin siteiden säilyttämisen ja kehittämisen tärkeys, kazakstanin kokouksista Luxemburgissa on tulossa perinne.

Kokouksessa Kazakstanin ja Luxemburgin yhdistyksen puheenjohtaja Nurgul Tursyn puhui yhdistyksen panoksesta Kazakstanin imagon edistämisessä ulkomailla sekä muista tapahtumista, joiden tarkoituksena on vahvistaa kahden maan välisiä kulttuuri- ja humanitaarisia siteitä.

Mainos

Suurlähetystön ministerineuvos Miras Andabajev totesi tervehdyspuheessaan, että Ayalagan Alaqan -säätiö tekee erittäin tärkeää työtä osoittaakseen Kazakstanin lasten luovuuden, jotka erottuvat erityisistä lahjakkuuksista sekä positiivisesta energiasta. heidän maalauksensa.

Nuorten kazakstanilaisten piirustusten näyttely teki vahvan vaikutuksen tapahtuman vieraisiin, jotka totesivat, että lasten teokset ilmentävät heidän sisäisen maailmansa tilaa ja halua oppia. "Kun katsomme näitä piirustuksia, voimme sanoa, että nämä lapset rakastavat maataan, kaupunkiaan, eläimiä. He pyrkivät oppimaan ympäröivästä maailmasta ja jopa avaruudesta", yksi vieraista totesi.

Rada Khairushevan johtama Ayalagan Alaqan -säätiö on järjestänyt vastaavia näyttelyitä ympäri maailmaa yhteistyössä Kazakstanin suurlähetystöjen kanssa Intiassa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Armeniassa, Latviassa, Ranskassa ja työskentelee parhaillaan muiden näyttelyiden parissa, jotta kansainvälinen yhteisö voisi tutustua nuorten vammaisten ja erityistarpeisiin liittyvien kazakstanilaisten luovuutta.

Mainos

Lähde - Kazakstanin tasavallan suurlähetystö Belgian kuningaskunnassa

Continue Reading

EU

LUX-yleisöpalkinto 2021 menee 'Collective' -peliin

Julkaistu

on

Presidentti David Sassoli myönsi Collectiveille vuoden 2021 LUX-yleisöpalkinnon tänään Strasbourgissa (9. kesäkuuta) järjestetyssä seremoniassa.

"Äskettäin kuluneen ajan jälkeen tarve ihmisten kohtaamiseen, paitsi keskusteluun tarkoitetuissa tiloissa, myös paikoissa, kuten elokuvateatterit, kasvaa ja on kiireellistä", sanoi David Maria Sassoli (tieteen ja kehityksen ala, IT Strasbourgissa pidetyn seremonian aikana sekä verkossa.

Kaksi muuta palkintoon valittua elokuvaa olivat: Toinen kierros Tanskan ohjaaja Thomas Vinterberg ja Corpus Christi puolalainen ohjaaja Jan Komasa.

Mainos

Lue lisää LUX-yleisöpalkinnon ehdokkaat.

Lopullinen sijoitus määritettiin yhdistämällä julkisen äänestyksen ja parlamentin jäsenten keskimääräinen arviointi siten, että kunkin ryhmän paino oli 50%.

Covid-19-pandemia on kärsinyt luova ja elokuva-ala. Kolmen finalistin elokuvateatterit olivat rajalliset, ja ne korvattiin ensisijaisesti online-näytöksillä ja tapahtumilla. Yleisö voi arvioida elokuvia 23. toukokuuta saakka, parlamentin jäsenet 8. kesäkuuta asti.

Mainos

Tietoja voittaneesta elokuvasta

Kollektiivinen romanialaisen ohjaajan Alexander Nanau (alkuperäinen nimi COLECTIVA)

Tämän sekoittavan dokumentin nimi on Bukarestin yökerho, jossa tulipalo tappoi 27 nuorta vuonna 2015 ja jätti 180 haavoittunutta. Dokumentti seuraa joukkoa toimittajia, jotka tutkivat, miksi 37 palovamman uhrista kuoli sairaaloissa, vaikka heidän haavansa eivät olleet hengenvaarallisia. He paljastavat kauhistuttavan nepotismin ja lahjonnan, jotka maksavat ihmishenkiä, mutta osoittavat myös, että rohkeat ja päättäväiset ihmiset voivat kääntää korruptoituneet järjestelmät.

Collective nimitettiin tänä vuonna Oscar-palkinnoksi parhaiden kansainvälisten ja parhaiden dokumenttielokuvien kategorioissa.

Lehdistötilaisuus ja siihen liittyvät tapahtumat

Seuraa lehdistötilaisuus voittajan, muiden finalistien, Euroopan elokuvakatemian ja kulttuurikomitean puheenjohtajan Sabine Verheyenin (EPP, Saksa) kanssa klo 13.15–14.00 Keski-Euroopan aikaa.

Viritä meidän Facebook elää voittajan kanssa klo 14 CET.

Kiinnostaako Covid-19: n eurooppalainen elokuva? Tutustu verkkoseminaariin LUX-palkinnon Facebook-sivu.

LUX-yleisöpalkinto

Kanssa LUX-yleisöpalkinto, ainutlaatuinen yleiseurooppalainen yleisöpalkinto, parlamentti toimii yhdessä Euroopan elokuva-akatemian tavoittaa laajempi yleisö ja vahvistaa edelleen ihmisten ja politiikan välisiä yhteyksiä. Elokuvapalkinnollaan parlamentti on vuodesta 2007 lähtien tukenut eurooppalaisten elokuvien jakelua tarjoamalla tekstityksen lopullisessa kilpailussa oleville elokuville 24 EU: n kielellä. LUX-palkinto on saanut mainetta valitsemalla eurooppalaiset yhteistuotannot, jotka käsittelevät ajankohtaisia ​​poliittisia ja sosiaalisia kysymyksiä ja kannustavat keskustelua arvoista.

Euroopan komissio että Europa Cinemas verkosto ovat myös kumppaneita LUX Awarissa

Lisätietoja

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa