Liity verkostomme!

Arts

Asian muumioita elämään? Uusia työkaluja tehdä museoissa enemmän interaktiivinen

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

10000000000003E80000042E4504F13E@chessexperience, jonka ranskalaiset, englantilaiset, saksalaiset ja kreikkalaiset kumppanit ovat kehittäneet EU: n rahoittamassa hankkeessa, esitellään Innovaatiokokous # EUIC2014 Brysselissä 10. – 11. maaliskuuta.

Kulttuuriperintökokemuksia sosiaalis-henkilökohtaisten vuorovaikutusten ja tarinankerronnan (CHESS) projektilla tuetaan yli 2.8 miljoonalla eurolla Euroopan komission rahoituksella, ja sen tarkoituksena on tehdä museokokemuksesta houkutteleva, kiinnostavampi kaikille.

Eurooppalaisten museoiden vierailijat voivat pian muokata omaa kulttuurikokemustaan ​​ennen kuin he edes lähtevät kotoa tai nousevat lentokoneelle.

Uusi innovaatio, joka käyttää mobiilia, lisätyn todellisuuden ja maantieteellistä paikannustekniikkaa, tekee tavallisesta museokäynnistä henkilökohtaisen, interaktiivisen tarinankerronnan.

Mainos

Akateemisten, teollisten ja kulttuurijärjestöjen yhteenliittymä kaikkialla Euroopassa on käyttänyt EU: n investointeja mobiiliteknologian luomiseen ja kehittämiseen, jonka avulla turistit voivat parantaa kokemustaan ​​osallistumalla museosivustojen luomaan henkilökohtaiseen, räätälöityyn reittiin ja vuorovaikutteiseen kokemukseen.

CHESS-sovellus, jonka voi ladata älypuhelimiin ja tabletteihin, pyrkii tuomaan menneisyyden eloon käyttäjien ulottuville, jolloin kulttuuri ja historia ovat kiinnostavia ja kaikkien saatavilla.

Euroopan komission varapuheenjohtaja Digitaalistrategia, Neelie Kroes @NeelieKroesEU sanoi: "Euroopassa on maailman paras #kulttuuriperintö. Uudet digitaaliset työkalut eivät ole vain kulttuuriperinnön jakamista, vaan kulttuurimme avaamista kaikille. Jotta museot pysyisivät ajankohtaisina, niiden on oltava digitaalinen kasvualusta innovaatioille ja sovellustaloudelle ".

Mainos

Tohtori Olivier Balet DIGINEXTistä, projektia koordinoiva ranskalainen yritys, sanoi: "Opastettu kierros on lineaarinen kokemus, jossa kävijä pysyy melko passiivisena. CHESSin avulla museokäyntiä verrataan pelikokemukseen, joka saa kävijät aktiiviseksi ja harjoittamaan kulttuuriperintöä. Vierailijoille ilmoitetaan, mutta myös haastetaan, kiusataan ja viihdytetään. Tämä on elintärkeää, jotta kiinnostavat nuoremmat kävijät, jotka ovat uppoutuneet peleihin konsoleillaan, älypuhelimillaan ja tableteillaan. Mutta se myös tekee koko kokemuksesta rikastuttavamman kaikille.

Kuinka se toimii

Hanke on rakentanut useita innovatiivisia työkaluja, joilla saavutetaan juuri tämä keskittymällä kävijöihin ja antamalla kulttuuriperintökohteiden luoda ja julkaista räätälöityjä kokemuksia. Online-CHESS-kävijätutkimuksen avulla ihmiset voivat rekisteröidä kiinnostuksensa, tykkäyksensä ja tykkäänsä. Tämän työkalun avulla museot voivat luoda kyselyjä yhdellä tai useammalla valinnalla ja linkittää vastaukset persoonaan eli kävijän profiilin edustajaan. 'CHESS-kirjoitustyökalu' antaa sitten muille kuin tietotekniikan ammattilaisille, kuten museokuraattoreille ja henkilökunnalle mahdollisuuden kehittää helposti monireittisiä dynaamisia tarinoita integroituna edistyneeseen multimedia-sisältöön. Lopuksi 'Tarinankerronta-moottori' ohjaa tarinaa määriteltyjen polkujen mukaisesti, mutta myös yksilöi ja mukauttaa tarinaa kerättävän tarinan kävijöiden yksilöllisten valintojen mukaan päivittämällä heidän profiilinsa koko tarinan ajan.

Toisin kuin perinteiset museo-oppaat, CHESS-sovellus kertoo jokaiselle kävijälle omistetun tarinan, joka keskittyy heidän kiinnostuksensa ja mielialansa kannalta olennaisimpiin näyttelyihin, niin vähän tai paljon yksityiskohtia kuin halutaan. Tarinoita voidaan parantaa multimedia-, 3D- ja lisätyn todellisuuden peleillä, ja joissakin tapauksissa esineet puhuvat ja kutsuvat kävijöitä olemaan vuorovaikutuksessa heidän kanssaan.

Poistuessaan museosta kävijät löytävät museon verkkosivuilta matkamuistoja eli videon tai kuvan omasta tarinastaan, jolloin heillä on henkilökohtainen muisti perheen ja ystävien kanssa. Ateenan yliopiston tohtori Maria Roussoun mukaan projekti voi mullistaa tapamme, jolla käyttäydymme ja suhtaudumme museoihin vieraillessamme.

"CHESS pyrkii parantamaan ja yksilöimään jokaisen kävijän kokemuksen luomalla räätälöidyn kokemuksen, joka on tarkoitettu yksilön tykkäyksiin, harrastuksiin ja kiinnostuksen kohteisiin. Ohjaamalla kävijä häntä eniten kiinnostaviin esineisiin ja tarjoamalla interaktiivista sisältöä, kuten tietokilpailuja tai pelejä, voimme parantaa huomattavasti käyttökokemusta. Tästä ei ole hyötyä vain käyttäjälle, vaan myös museoille, jotka haluavat vierailijoidensa saavan parhaan mahdollisen kokemuksen ja palaavan jatkuvasti ", sanoi professori Yannis Ioannidis Ateenan yliopistosta.

Tuotekehitys ja kaupallistaminen

CHESS-tuotetta kokeiltiin viime vuoden kuuden kuukauden ajan Ateenan Akropolis-museossa Kreikassa ja Cité de l'Espace -puistossa Toulousessa Ranskassa.

Seitsemän kumppanin neljästä maasta - Ranskasta, Kreikasta, Iso-Britanniasta ja Saksasta - kehittämän CHESSin tuo markkinoille markkinoille projektikoordinaattori DIGINEXT, joka tuo projektin tutkimusvaiheesta kaupallistamiseen. Projektikoordinaattorit ennustavat, että CHESS lanseerataan markkinoille kahden vuoden kuluttua.

Tohtori Balet sanoi: "Ilman EU: n varoja tämä aloite ei olisi ollut mahdollista. Se todella vaati maailmanluokan asiantuntemuksen yhdistämistä useilla aloilla, jota ei yleensä ole saatavana kansallisella tasolla Euroopassa. Kasvumahdollisuudet ovat maailmanlaajuisesti, sillä sillä on 55,000 XNUMX museota ympäri maailmaa. "

Michael Jennings, Euroopan tutkimus-, innovaatio- ja tiedekomissaari Máire Geoghegan-Quinnin tiedottaja, sanoi: "Euroopalla on rikas historia, jonka tekniikka, kuten CHESS, voi herättää eloon digitaaliselle sukupolvelle ja tehdä siitä kaikkien saataville. yhteiskunnat ovat Horisontti 2020 -ohjelman painopisteitä, ja siihen sisältyy innovaatioita Euroopan kulttuuriperinnön viestimiseksi ja kouluttamiseksi. "

Euroopan kulttuuriperinnön parantaminen, digitaalisuuden ja saatavuuden lisääminen verkossa sekä sen säilyttäminen tuleville sukupolville ovat eräitä EU: n haasteista Euroopan digitaalistrategia @digicultEU #Europeana.

Tietoa meistä CHESS

CHESS (Cultural Heritage Experiences through Socio-personal interactions and Storytelling) on ​​projekti, jonka rahoittaa Euroopan komissio Euroopan unionin seitsemännen puiteohjelman (FP7) puitteissa. CHESSin päätavoitteena on tutkia, toteuttaa ja arvioida sekä henkilökohtaisten interaktiivisten tarinoiden kokemuksia kulttuurikohteiden vierailijoille että niiden kirjoittamista kulttuurisisällön asiantuntijoiden toimesta. CHESS on DIGINEXTin (FR), Ateenan kansallisen Kapodistrian yliopiston (EL), Nottinghamin yliopiston (Iso-Britannia), Fraunhofer-tietokonegrafiikan instituutin (DE), Real Fusio (FR), Akropolis-museon (EL) yhteistyön tulos. Cité de l'espace (Ranska).

Katso, kuinka CHESS-tekniikka toimii

Tietoja Euroopan tutkimus- ja innovaatiorahoituksen

Euroopan unioni käynnisti 1. tammikuuta uuden seitsemän vuoden tutkimuksen ja innovaatioiden rahoitusohjelman nimeltä Horizon 2020 #H2020. Seuraavien seitsemän vuoden aikana investoidaan lähes 80 miljardia euroa tutkimus- ja innovaatiohankkeisiin Euroopan taloudellisen kilpailukyvyn tukemiseksi ja inhimillisen tietämyksen rajojen laajentamiseksi. EU: n tutkimusbudjetti keskittyy lähinnä jokapäiväisen elämän parantamiseen esimerkiksi terveyden, ympäristön, liikenteen, ruoan ja energian aloilla (katso alla oleva taulukko-erittely). Tutkimuskumppanuudet lääke-, ilmailu-, ilmailu-, auto- ja elektroniikkateollisuuden kanssa kannustavat myös yksityisen sektorin investointeja tulevan kasvun ja korkean ammattitaidon työpaikkojen luomisen tukemiseen. Horisontti 2020 -ohjelmassa keskitytään entistä paremmin siihen, että erinomaiset ideat muutetaan myyntikelpoisiksi tuotteiksi, prosesseiksi ja palveluiksi.

Arts

Espanjan esihistorialliset luolamaalaukset osoittavat, että neandertalilaiset olivat taiteilijoita

Julkaistu

on

By

Opas valaisee punaisia ​​okkarimerkintöjä, jotka neandertalilaiset maalasivat stalagmiiteille noin 65,000 7 vuotta sitten, kansainvälisen tutkimuksen mukaan, esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Neandertalinilaiset ovat saattaneet olla lähempänä esihistoriallisen modernin ihmisen lajejamme kuin aiemmin uskottiin, kun Espanjasta löydetyt luolamaalaukset osoittivat, että he rakastivat taiteen luomista, yksi uuden tieteellisen raportin kirjoittajista sanoi sunnuntaina (8. elokuuta), kirjoittaa Graham Keeley, Jon Nazca että Mariano Valladolid.

Neandertalilaiset loivat punaisen okkarpigmentin, joka löydettiin stalagmiiteista Ardalesin luolista lähellä Malagaa Etelä -Espanjassa. (PNAS) -lehti.

Mainos

Nykyaikaiset ihmiset eivät asuneet maailmassa, kun luolakuvat tehtiin.

Uudet havainnot lisäävät yhä enemmän todisteita siitä, että neandertalinilaiset, joiden sukuhaara kuoli sukupuuttoon noin 40,000 XNUMX vuotta sitten, eivät olleet Homo sapiensin hienostuneita sukulaisia, joita heidät on kuvattu pitkään.

Pigmenttejä tehtiin luolissa eri aikoina jopa 15,000 20,000 ja XNUMX XNUMX vuoden välein, tutkimus havaitsi, ja kumoaa aikaisemman ehdotuksen, jonka mukaan ne olivat seurausta luonnollisesta oksidivirrasta kuin ihmisen tekemistä.

Mainos

Joao Zilhao, yksi PNAS -tutkimuksen kirjoittajista, sanoi dating -tekniikoiden osoittaneen, että neandertalilaiset olivat sylkeneet okeria stalagmiittien päälle mahdollisesti osana rituaalia.

"Tärkeää on, että se muuttaa suhtautumistamme neandertalilaisiin. He olivat lähempänä ihmisiä. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että he pitivät esineistä, parittelivat ihmisten kanssa ja nyt voimme osoittaa, että he maalasivat luolia kuten me", hän sanoi.

Esihistoriallisten nykyajan ihmisten tekemät seinämaalaukset, kuten Ranskan Chauvet-Pont d'Arcin luolasta löydetyt, ovat yli 30,000 vuotta vanhoja.

Continue Reading

Arts

Nuorten kazakstanilaisten taideteos esillä Luxemburgissa

Julkaistu

on

Kazakstanin diaspora kokoontui äskettäin Kazakstanin ystävien tapaamiseen ja nuorten kazakstanilaisten taideteosten näyttelyyn "Maailma Kazakstanin lasten silmin". Tapahtuma on osa Kazakstanin itsenäisyyden 30. vuosipäivän juhlaa, ja siihen osallistuivat Luxemburgin ulkoasiainministeriön edustajat, liike- ja kulttuuripiirit, Luxemburgin julkiset järjestöt sekä Luxemburgissa asuvat kazakstanit.

Sen järjestivät Kazakstanin suurlähetystö, Kazakstan-Luxemburg-yhdistys ja Kazakstanin julkinen hyväntekeväisyysjärjestö Ayalagan Alaqan. Kun otetaan huomioon diasporan ja Kazakstanin siteiden säilyttämisen ja kehittämisen tärkeys, kazakstanin kokouksista Luxemburgissa on tulossa perinne.

Kokouksessa Kazakstanin ja Luxemburgin yhdistyksen puheenjohtaja Nurgul Tursyn puhui yhdistyksen panoksesta Kazakstanin imagon edistämisessä ulkomailla sekä muista tapahtumista, joiden tarkoituksena on vahvistaa kahden maan välisiä kulttuuri- ja humanitaarisia siteitä.

Mainos

Suurlähetystön ministerineuvos Miras Andabajev totesi tervehdyspuheessaan, että Ayalagan Alaqan -säätiö tekee erittäin tärkeää työtä osoittaakseen Kazakstanin lasten luovuuden, jotka erottuvat erityisistä lahjakkuuksista sekä positiivisesta energiasta. heidän maalauksensa.

Nuorten kazakstanilaisten piirustusten näyttely teki vahvan vaikutuksen tapahtuman vieraisiin, jotka totesivat, että lasten teokset ilmentävät heidän sisäisen maailmansa tilaa ja halua oppia. "Kun katsomme näitä piirustuksia, voimme sanoa, että nämä lapset rakastavat maataan, kaupunkiaan, eläimiä. He pyrkivät oppimaan ympäröivästä maailmasta ja jopa avaruudesta", yksi vieraista totesi.

Rada Khairushevan johtama Ayalagan Alaqan -säätiö on järjestänyt vastaavia näyttelyitä ympäri maailmaa yhteistyössä Kazakstanin suurlähetystöjen kanssa Intiassa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Armeniassa, Latviassa, Ranskassa ja työskentelee parhaillaan muiden näyttelyiden parissa, jotta kansainvälinen yhteisö voisi tutustua nuorten vammaisten ja erityistarpeisiin liittyvien kazakstanilaisten luovuutta.

Mainos

Lähde - Kazakstanin tasavallan suurlähetystö Belgian kuningaskunnassa

Continue Reading

EU

LUX-yleisöpalkinto 2021 menee 'Collective' -peliin

Julkaistu

on

Presidentti David Sassoli myönsi Collectiveille vuoden 2021 LUX-yleisöpalkinnon tänään Strasbourgissa (9. kesäkuuta) järjestetyssä seremoniassa.

"Äskettäin kuluneen ajan jälkeen tarve ihmisten kohtaamiseen, paitsi keskusteluun tarkoitetuissa tiloissa, myös paikoissa, kuten elokuvateatterit, kasvaa ja on kiireellistä", sanoi David Maria Sassoli (tieteen ja kehityksen ala, IT Strasbourgissa pidetyn seremonian aikana sekä verkossa.

Kaksi muuta palkintoon valittua elokuvaa olivat: Toinen kierros Tanskan ohjaaja Thomas Vinterberg ja Corpus Christi puolalainen ohjaaja Jan Komasa.

Mainos

Lue lisää LUX-yleisöpalkinnon ehdokkaat.

Lopullinen sijoitus määritettiin yhdistämällä julkisen äänestyksen ja parlamentin jäsenten keskimääräinen arviointi siten, että kunkin ryhmän paino oli 50%.

Covid-19-pandemia on kärsinyt luova ja elokuva-ala. Kolmen finalistin elokuvateatterit olivat rajalliset, ja ne korvattiin ensisijaisesti online-näytöksillä ja tapahtumilla. Yleisö voi arvioida elokuvia 23. toukokuuta saakka, parlamentin jäsenet 8. kesäkuuta asti.

Mainos

Tietoja voittaneesta elokuvasta

Kollektiivinen romanialaisen ohjaajan Alexander Nanau (alkuperäinen nimi COLECTIVA)

Tämän sekoittavan dokumentin nimi on Bukarestin yökerho, jossa tulipalo tappoi 27 nuorta vuonna 2015 ja jätti 180 haavoittunutta. Dokumentti seuraa joukkoa toimittajia, jotka tutkivat, miksi 37 palovamman uhrista kuoli sairaaloissa, vaikka heidän haavansa eivät olleet hengenvaarallisia. He paljastavat kauhistuttavan nepotismin ja lahjonnan, jotka maksavat ihmishenkiä, mutta osoittavat myös, että rohkeat ja päättäväiset ihmiset voivat kääntää korruptoituneet järjestelmät.

Collective nimitettiin tänä vuonna Oscar-palkinnoksi parhaiden kansainvälisten ja parhaiden dokumenttielokuvien kategorioissa.

Lehdistötilaisuus ja siihen liittyvät tapahtumat

Seuraa lehdistötilaisuus voittajan, muiden finalistien, Euroopan elokuvakatemian ja kulttuurikomitean puheenjohtajan Sabine Verheyenin (EPP, Saksa) kanssa klo 13.15–14.00 Keski-Euroopan aikaa.

Viritä meidän Facebook elää voittajan kanssa klo 14 CET.

Kiinnostaako Covid-19: n eurooppalainen elokuva? Tutustu verkkoseminaariin LUX-palkinnon Facebook-sivu.

LUX-yleisöpalkinto

Kanssa LUX-yleisöpalkinto, ainutlaatuinen yleiseurooppalainen yleisöpalkinto, parlamentti toimii yhdessä Euroopan elokuva-akatemian tavoittaa laajempi yleisö ja vahvistaa edelleen ihmisten ja politiikan välisiä yhteyksiä. Elokuvapalkinnollaan parlamentti on vuodesta 2007 lähtien tukenut eurooppalaisten elokuvien jakelua tarjoamalla tekstityksen lopullisessa kilpailussa oleville elokuville 24 EU: n kielellä. LUX-palkinto on saanut mainetta valitsemalla eurooppalaiset yhteistuotannot, jotka käsittelevät ajankohtaisia ​​poliittisia ja sosiaalisia kysymyksiä ja kannustavat keskustelua arvoista.

Euroopan komissio että Europa Cinemas verkosto ovat myös kumppaneita LUX Awarissa

Lisätietoja

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa