Liity verkostomme!

Arts

#Art: La BRAFA hienostuneisuutta

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

SAM_1554

Gentin kukkien koristamana Brysselin taidemessujen 61. painos oli erinomainen esittelemällä 137 gallerian korkealaatuisia esineitä, mikä vastasi vaativimpaan keräilijän makuun.

Perinteisesti galleriat Belgiassa, Alankomaissa, Sveitsissä, Saksassa ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa muodostavat messujen ytimen, joka houkuttelee uskollisia keräilijöitä vastaavista maista, vankka side, joka innostaa myös uusia tulokkaita kaukaa. Joka vuosi osallistuvien innokkaiden taidekauppiaiden odotuslista pidentyy, samoin kuin taiteen pyhiinvaeltajien määrä, joka on kiehtonut tapahtuman ylellisyydestä.

Mainos

Eklektinen ja monipuolinen Brysselin taidenäyttely vie vierailijoiden mielikuvitusta - Ghent Floralies on suunnitellut näyttelijöille sopivat puitteet, jotka vastaavat menestyksekkäästi kahden vuosisadan kukkafestivaaleja ja 60 vuoden taidenäyttelyä.

Bruggen kukkakauppias Mark Colle's mise-en-scene Taideteoksille, jotka on julkaistu yhteistyössä suunnittelijoiden kanssa, Dries Van Noten ja Dior ovat tuottaneet hämmästyttävän sävellyksen, joka muistuttaa keidasosaa kaupunkialueella Tour & Taxissa.

Kelluvat kukat olivat muutakin kuin koriste, ne olivat todellinen vuosikymmenen kestäneen kumppanuuden juhla Delen Private Bankin kanssa, jolla on edelleen merkittävä rooli La BRAFA: n presidentin Harold t'Kint de: n messujen ja uudelleenvalinnan tukemisessa ja edistämisessä Roodenbeke seuraavien kolmen vuoden ajan.

Mainos

'' La BRAFA on enemmän kuin koskaan halukas säilyttämään eklektisyytensä, sekoittamaan aarteensa ja osoittamaan tämän fuusion loistoa '', selitti t'Kint de Roodenbeke ja lupasi pitää tämän erityisen lähestymistavan messujen profiilissa erottaen sen muista taidetapahtumat, joissa esineitä kootaan osiin, jolloin keräilijät ja vierailijat voivat keskittyä suosikkilajiinsa, mutta usein puuttuu uuden esittely - tämä on la BRAFA: n tarjoama seikkailu.

La BRAFA tarjoaa omaa tyyppistä taikuuttaan, sekoittaen ikäryhmiä, tyylejä, materiaaleja ja asennetta ja tuloksena aikaansaavan aikakausien läpi mielikuvituksellisen sitovan cocktailin, joka sisältää muokkauskappaleita, paradokseja ja futuristista kokeilua. La BRAFA: n yleismaailmallisuus on henkeäsalpaava.

Messua ei ole muodollisesti rakennettu, mutta siinä on osioita, jotka edustavat maalauksia, veistoksia, koristetaiteita, kirjoja, koruja ja huonekaluja.

Flaamilaiset vanhat mestarit ovat edelleen vertailukohde messuilla, kiinnittäen kävijän huomion Breughelin ja hänen koulunsa esityksillä; siirtämällä syvempää tilaa modernille mestareille, kuten Paul Delveaux ja Pierre Alechinsky, jotka edustavat belgialaisen visuaalisen taiteen perinteen loistoa.

Isännät ovat kuitenkin kuuluisia paitsi omasta visuaalisesta hienostuneisuudestaan, myös suuresta intohimostaan ​​afrikkalaiseen taiteeseen, jota edustaa monipuolisuus ja loisto, joka inspiroi taidemuseon johtajia ostamaan mestariteoksia kilpailemaan keräilijöiden kanssa. Afrikkalainen taide - La BRAFA: n luonnollinen osa - yhdistää päätaiteen nykyaikaisiin luomuksiin jatkuvan vaihdon kautta mantereiden, sivilisaatioiden ja kulttuurien välillä.

Nykyaikaisten ja nykyaikaisten mestareiden ihailijoilla on monia mahdollisuuksia paitsi miettiä suosikkejaan, mutta jäljittää kulttuurien ja inspiraatiopisteiden välistä vuoropuhelua.

La BRAFA -tarina ei olisi täynnä mainitsematta pukeutumista taidetta - viehättävää taiteen rakastajien parvea, joka puhuu muotoiluvaatteissa ja kimaltelee koruilla ja joka siirtyy galleriasta galleriaan kunnioittaen messuja läsnäolollaan.

Monet juostavat koruosastoihin, edustaen hämmästyttävää monimuotoisuutta, muinaisilla kappaleilla esihistoriasta aina 21-luvun fantasioihin, joiden tarkoituksena on kaunistaa nykyajan tuntejia käytettävistä esineistä.

Kuitenkin juuri taiteellisen ilmapiirin viljely on La BRAFA: n suurin saavutus ja keskeneräinen työ - kerran keräilijöiden messuilta, siitä tuli kansainvälinen tapahtuma, jolla on vertaansa vailla kasvatuksellinen merkitys visuaalisen luomisen estetiikassa ja œuvre d 'taide koodattuna sanana unelmista ja ihanteiden toiveista, siirtymällä sukupolvelta toiselle.

Ne, jotka haluavat, voivat kuljettaa La BRAFA 2016 -luettelon parhaista tuotteista odottaessaan seuraavaa La BRAFA: ta.

Arts

Espanjan esihistorialliset luolamaalaukset osoittavat, että neandertalilaiset olivat taiteilijoita

Julkaistu

on

By

Opas valaisee punaisia ​​okkarimerkintöjä, jotka neandertalilaiset maalasivat stalagmiiteille noin 65,000 7 vuotta sitten, kansainvälisen tutkimuksen mukaan, esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Neandertalinilaiset ovat saattaneet olla lähempänä esihistoriallisen modernin ihmisen lajejamme kuin aiemmin uskottiin, kun Espanjasta löydetyt luolamaalaukset osoittivat, että he rakastivat taiteen luomista, yksi uuden tieteellisen raportin kirjoittajista sanoi sunnuntaina (8. elokuuta), kirjoittaa Graham Keeley, Jon Nazca että Mariano Valladolid.

Neandertalilaiset loivat punaisen okkarpigmentin, joka löydettiin stalagmiiteista Ardalesin luolista lähellä Malagaa Etelä -Espanjassa. (PNAS) -lehti.

Mainos

Nykyaikaiset ihmiset eivät asuneet maailmassa, kun luolakuvat tehtiin.

Uudet havainnot lisäävät yhä enemmän todisteita siitä, että neandertalinilaiset, joiden sukuhaara kuoli sukupuuttoon noin 40,000 XNUMX vuotta sitten, eivät olleet Homo sapiensin hienostuneita sukulaisia, joita heidät on kuvattu pitkään.

Pigmenttejä tehtiin luolissa eri aikoina jopa 15,000 20,000 ja XNUMX XNUMX vuoden välein, tutkimus havaitsi, ja kumoaa aikaisemman ehdotuksen, jonka mukaan ne olivat seurausta luonnollisesta oksidivirrasta kuin ihmisen tekemistä.

Mainos

Joao Zilhao, yksi PNAS -tutkimuksen kirjoittajista, sanoi dating -tekniikoiden osoittaneen, että neandertalilaiset olivat sylkeneet okeria stalagmiittien päälle mahdollisesti osana rituaalia.

"Tärkeää on, että se muuttaa suhtautumistamme neandertalilaisiin. He olivat lähempänä ihmisiä. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että he pitivät esineistä, parittelivat ihmisten kanssa ja nyt voimme osoittaa, että he maalasivat luolia kuten me", hän sanoi.

Esihistoriallisten nykyajan ihmisten tekemät seinämaalaukset, kuten Ranskan Chauvet-Pont d'Arcin luolasta löydetyt, ovat yli 30,000 vuotta vanhoja.

Continue Reading

Arts

Nuorten kazakstanilaisten taideteos esillä Luxemburgissa

Julkaistu

on

Kazakstanin diaspora kokoontui äskettäin Kazakstanin ystävien tapaamiseen ja nuorten kazakstanilaisten taideteosten näyttelyyn "Maailma Kazakstanin lasten silmin". Tapahtuma on osa Kazakstanin itsenäisyyden 30. vuosipäivän juhlaa, ja siihen osallistuivat Luxemburgin ulkoasiainministeriön edustajat, liike- ja kulttuuripiirit, Luxemburgin julkiset järjestöt sekä Luxemburgissa asuvat kazakstanit.

Sen järjestivät Kazakstanin suurlähetystö, Kazakstan-Luxemburg-yhdistys ja Kazakstanin julkinen hyväntekeväisyysjärjestö Ayalagan Alaqan. Kun otetaan huomioon diasporan ja Kazakstanin siteiden säilyttämisen ja kehittämisen tärkeys, kazakstanin kokouksista Luxemburgissa on tulossa perinne.

Kokouksessa Kazakstanin ja Luxemburgin yhdistyksen puheenjohtaja Nurgul Tursyn puhui yhdistyksen panoksesta Kazakstanin imagon edistämisessä ulkomailla sekä muista tapahtumista, joiden tarkoituksena on vahvistaa kahden maan välisiä kulttuuri- ja humanitaarisia siteitä.

Mainos

Suurlähetystön ministerineuvos Miras Andabajev totesi tervehdyspuheessaan, että Ayalagan Alaqan -säätiö tekee erittäin tärkeää työtä osoittaakseen Kazakstanin lasten luovuuden, jotka erottuvat erityisistä lahjakkuuksista sekä positiivisesta energiasta. heidän maalauksensa.

Nuorten kazakstanilaisten piirustusten näyttely teki vahvan vaikutuksen tapahtuman vieraisiin, jotka totesivat, että lasten teokset ilmentävät heidän sisäisen maailmansa tilaa ja halua oppia. "Kun katsomme näitä piirustuksia, voimme sanoa, että nämä lapset rakastavat maataan, kaupunkiaan, eläimiä. He pyrkivät oppimaan ympäröivästä maailmasta ja jopa avaruudesta", yksi vieraista totesi.

Rada Khairushevan johtama Ayalagan Alaqan -säätiö on järjestänyt vastaavia näyttelyitä ympäri maailmaa yhteistyössä Kazakstanin suurlähetystöjen kanssa Intiassa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Armeniassa, Latviassa, Ranskassa ja työskentelee parhaillaan muiden näyttelyiden parissa, jotta kansainvälinen yhteisö voisi tutustua nuorten vammaisten ja erityistarpeisiin liittyvien kazakstanilaisten luovuutta.

Mainos

Lähde - Kazakstanin tasavallan suurlähetystö Belgian kuningaskunnassa

Continue Reading

EU

LUX-yleisöpalkinto 2021 menee 'Collective' -peliin

Julkaistu

on

Presidentti David Sassoli myönsi Collectiveille vuoden 2021 LUX-yleisöpalkinnon tänään Strasbourgissa (9. kesäkuuta) järjestetyssä seremoniassa.

"Äskettäin kuluneen ajan jälkeen tarve ihmisten kohtaamiseen, paitsi keskusteluun tarkoitetuissa tiloissa, myös paikoissa, kuten elokuvateatterit, kasvaa ja on kiireellistä", sanoi David Maria Sassoli (tieteen ja kehityksen ala, IT Strasbourgissa pidetyn seremonian aikana sekä verkossa.

Kaksi muuta palkintoon valittua elokuvaa olivat: Toinen kierros Tanskan ohjaaja Thomas Vinterberg ja Corpus Christi puolalainen ohjaaja Jan Komasa.

Mainos

Lue lisää LUX-yleisöpalkinnon ehdokkaat.

Lopullinen sijoitus määritettiin yhdistämällä julkisen äänestyksen ja parlamentin jäsenten keskimääräinen arviointi siten, että kunkin ryhmän paino oli 50%.

Covid-19-pandemia on kärsinyt luova ja elokuva-ala. Kolmen finalistin elokuvateatterit olivat rajalliset, ja ne korvattiin ensisijaisesti online-näytöksillä ja tapahtumilla. Yleisö voi arvioida elokuvia 23. toukokuuta saakka, parlamentin jäsenet 8. kesäkuuta asti.

Mainos

Tietoja voittaneesta elokuvasta

Kollektiivinen romanialaisen ohjaajan Alexander Nanau (alkuperäinen nimi COLECTIVA)

Tämän sekoittavan dokumentin nimi on Bukarestin yökerho, jossa tulipalo tappoi 27 nuorta vuonna 2015 ja jätti 180 haavoittunutta. Dokumentti seuraa joukkoa toimittajia, jotka tutkivat, miksi 37 palovamman uhrista kuoli sairaaloissa, vaikka heidän haavansa eivät olleet hengenvaarallisia. He paljastavat kauhistuttavan nepotismin ja lahjonnan, jotka maksavat ihmishenkiä, mutta osoittavat myös, että rohkeat ja päättäväiset ihmiset voivat kääntää korruptoituneet järjestelmät.

Collective nimitettiin tänä vuonna Oscar-palkinnoksi parhaiden kansainvälisten ja parhaiden dokumenttielokuvien kategorioissa.

Lehdistötilaisuus ja siihen liittyvät tapahtumat

Seuraa lehdistötilaisuus voittajan, muiden finalistien, Euroopan elokuvakatemian ja kulttuurikomitean puheenjohtajan Sabine Verheyenin (EPP, Saksa) kanssa klo 13.15–14.00 Keski-Euroopan aikaa.

Viritä meidän Facebook elää voittajan kanssa klo 14 CET.

Kiinnostaako Covid-19: n eurooppalainen elokuva? Tutustu verkkoseminaariin LUX-palkinnon Facebook-sivu.

LUX-yleisöpalkinto

Kanssa LUX-yleisöpalkinto, ainutlaatuinen yleiseurooppalainen yleisöpalkinto, parlamentti toimii yhdessä Euroopan elokuva-akatemian tavoittaa laajempi yleisö ja vahvistaa edelleen ihmisten ja politiikan välisiä yhteyksiä. Elokuvapalkinnollaan parlamentti on vuodesta 2007 lähtien tukenut eurooppalaisten elokuvien jakelua tarjoamalla tekstityksen lopullisessa kilpailussa oleville elokuville 24 EU: n kielellä. LUX-palkinto on saanut mainetta valitsemalla eurooppalaiset yhteistuotannot, jotka käsittelevät ajankohtaisia ​​poliittisia ja sosiaalisia kysymyksiä ja kannustavat keskustelua arvoista.

Euroopan komissio että Europa Cinemas verkosto ovat myös kumppaneita LUX Awarissa

Lisätietoja

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa