Liity verkostomme!

Arts

Komissio on tyytyväinen hyväksyminen Luova Eurooppa -ohjelman Euroopan parlamentti

SHARE:

Julkaistu

on

Käytämme rekisteröitymistäsi tarjotaksemme sisältöä suostumuksellasi ja parantaaksemme ymmärrystäsi sinusta. Voit peruuttaa tilauksen milloin tahansa.

cdd95ab7ea036e92da015808f72a7ab6ce072906Eurooppalainen kulttuuri, elokuva, televisio, musiikki, kirjallisuus, esittävät taiteet, perintö ja siihen liittyvät alueet hyötyvät lisääntyneestä tuesta Euroopan komission uudessa Luova Eurooppa -ohjelmassa, jonka Euroopan parlamentti hyväksyi tänään (19. marraskuuta). Budjetti on 1.46 miljardia euroa1 seuraavien seitsemän vuoden aikana - 9% enemmän kuin nykyinen taso - ohjelma antaa vauhtia kulttuuri- ja luoville aloille, jotka ovat merkittävä työpaikkojen ja kasvun lähde. Luova Eurooppa tarjoaa rahoitusta vähintään 250,000 2,000 taiteilijalle ja kulttuurialan ammattilaiselle, 800 elokuvateatterille, 4,500 elokuvalle ja 750 käännökselle. Se käynnistää myös uuden taloudellisen takausjärjestelmän, jonka avulla pienet kulttuuri- ja luovan alan yritykset voivat saada jopa XNUMX miljoonan euron pankkilainoja.

Koulutus-, kulttuuri-, monikielisyys- ja nuorisokomissaari Androulla Vassiliou toivotti tänään tervetulleeksi tämänpäiväisen äänestyksen: "Tämä investointi on hieno uutinen Euroopan elokuvateollisuudelle, kulttuurille ja taiteelle sekä kansalaisille. Luova Eurooppa antaa dynaamisille kulttuurialoillemme mahdollisuuden luoda uusia työpaikkoja ja myötävaikuttaa enemmän EU: n talouteen. Se antaa tuhansille lahjakkaille taiteilijoille tavoittaa uusia yleisöjä Euroopassa ja muualla samalla kun edistetään kulttuurista ja kielellistä monimuotoisuutta. Sen lisäksi, että tarjoamme huomattavan määrän avustustukea, takausjärjestelmämme parantaa rahoituksen saatavuutta satoille pienille yrityksille ", hän lisäsi.

Luova Eurooppa perustuu Kulttuuri- ja Media-ohjelmien kokemuksiin ja menestykseen, jotka ovat tukeneet kulttuuri- ja audiovisuaalialaa yli 20 vuoden ajan. Uusi ohjelma sisältää Kulttuuri-alaohjelman, jolla tuetaan esittävää ja visuaalista taidetta, kulttuuriperintöä ja muita alueita, sekä MEDIA-alaohjelman, josta rahoitetaan elokuva- ja audiovisuaalialaa. Uusi monialainen toimintalinja tukee poliittista yhteistyötä, monialaisia ​​toimenpiteitä ja uutta rahoitusvakuusjärjestelmää, joka on toiminnassa vuodesta 2016 alkaen.

Mainos

- Euroopan kulttuuripääkaupungit, Euroopan kulttuuriperintötunnus, Euroopan rakennusperintöpäivät ja viisi eurooppalaista palkintoa (EU: n kulttuuriperintöpalkinto / Europa Nostra Awards, EU: n nykyaikaisen arkkitehtuurin palkinto, EU: n kirjallisuuspalkinto, European Border Breakers Awards ja EU Prix MEDIA) saavat myös tukea Luova Eurooppa.

Ohjelma osoittaa vähintään 56 prosenttia talousarviostaan ​​Media-alaohjelmaan ja vähintään 31% Kulttuuri-alaohjelmaan. Tämä heijastaa laajalti näiden kahden alueen saamaa rahoituksen osuutta. Enintään 13% budjetista osoitetaan monialaiseen toimintalinjaan, johon sisältyy tuki luovan Euroopan neuvontapisteille jokaisessa osallistuvassa maassa ja neuvonta potentiaalisille edunsaajille. Noin 60 miljoonaa euroa on varattu poliittiseen yhteistyöhön ja innovatiivisten lähestymistapojen edistämiseen yleisön rakentamisessa ja uusissa liiketoimintamalleissa.

Luova Eurooppa: Kuka hyötyy?

Mainos

Luova Eurooppa tukee:

  • 250,000 XNUMX taiteilijaa ja kulttuurialan ammattilaista ja heidän töitään, joiden avulla he voivat tavoittaa uuden yleisön kotimaansa ulkopuolella;
  • Yli 800 eurooppalaista elokuvaa saa levitystukea, jotta yleisö voi nähdä ne Euroopassa ja muualla maailmassa.
  • Ainakin 2,000 50 eurooppalaista elokuvateatteria hyötyy rahoituksesta, jos vähintään XNUMX% heidän esittämistään elokuvista on eurooppalaisia;
  • Yli 4,500 kirjaa ja muuta kirjallista teosta saa käännöstukea, jonka avulla kirjoittajat pääsevät uusille markkinoille ja lukijat voivat nauttia niistä äidinkielellään;
  • Tuhannet kulttuuri- ja audiovisuaalialan organisaatiot ja ammattilaiset hyötyvät koulutuksen rahoituksesta uusien taitojen hankkimiseksi ja kansainvälisen työskentelykyvyn vahvistamiseksi.

Euroopan kulttuuri- ja luovien alojen osuus on enintään 4.5 prosenttia EU: n BKT: sta ja se työllistää yli 8 miljoonaa ihmistä. Luova Eurooppa auttaa heitä panostamaan entistä enemmän Euroopan talouteen tarttumalla globalisaation ja digitaalisen muutoksen tarjoamiin mahdollisuuksiin. Se auttaa heitä myös voittamaan haasteet, kuten markkinoiden pirstaloituminen ja vaikeudet saada rahoitusta, sekä myötävaikuttamaan parempaan päätöksentekoon helpottamalla taitotiedon ja kokemusten jakamista.

Seuraavat vaiheet

Luova Eurooppa -ohjelma hyväksytään lopullisesti tulevina viikkoina neuvostossa (28 jäsenvaltiota), ja se tulee voimaan tammikuussa 2014.

Lisätietoja

MEMO / 13 / 1009

Euroopan komissio: Luova Eurooppa

Luova Eurooppa Facebook

Liity keskusteluun Twitterissä #CreativeEurope

Androulla Vassilioun verkkosivusto

Seuraa Androulla Vassiliou Twitterissä VassiliouEU

Arts

Espanjan esihistorialliset luolamaalaukset osoittavat, että neandertalilaiset olivat taiteilijoita

Julkaistu

on

By

Opas valaisee punaisia ​​okkarimerkintöjä, jotka neandertalilaiset maalasivat stalagmiiteille noin 65,000 7 vuotta sitten, kansainvälisen tutkimuksen mukaan, esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Kansainvälisen tutkimuksen mukaan neandertalilaiset noin 65,000 7 vuotta sitten stalagmiiteille maalanneet punaisen okkerin merkinnät nähdään kansainvälisen tutkimuksen mukaan esihistoriallisessa luolassa Ardalesissa, Etelä -Espanjassa, 2021. elokuuta XNUMX. REUTERS/Jon Nazca

Neandertalinilaiset ovat saattaneet olla lähempänä esihistoriallisen modernin ihmisen lajejamme kuin aiemmin uskottiin, kun Espanjasta löydetyt luolamaalaukset osoittivat, että he rakastivat taiteen luomista, yksi uuden tieteellisen raportin kirjoittajista sanoi sunnuntaina (8. elokuuta), kirjoittaa Graham Keeley, Jon Nazca että Mariano Valladolid.

Neandertalilaiset loivat punaisen okkarpigmentin, joka löydettiin stalagmiiteista Ardalesin luolista lähellä Malagaa Etelä -Espanjassa. (PNAS) -lehti.

Mainos

Nykyaikaiset ihmiset eivät asuneet maailmassa, kun luolakuvat tehtiin.

Uudet havainnot lisäävät yhä enemmän todisteita siitä, että neandertalinilaiset, joiden sukuhaara kuoli sukupuuttoon noin 40,000 XNUMX vuotta sitten, eivät olleet Homo sapiensin hienostuneita sukulaisia, joita heidät on kuvattu pitkään.

Pigmenttejä tehtiin luolissa eri aikoina jopa 15,000 20,000 ja XNUMX XNUMX vuoden välein, tutkimus havaitsi, ja kumoaa aikaisemman ehdotuksen, jonka mukaan ne olivat seurausta luonnollisesta oksidivirrasta kuin ihmisen tekemistä.

Mainos

Joao Zilhao, yksi PNAS -tutkimuksen kirjoittajista, sanoi dating -tekniikoiden osoittaneen, että neandertalilaiset olivat sylkeneet okeria stalagmiittien päälle mahdollisesti osana rituaalia.

"Tärkeää on, että se muuttaa suhtautumistamme neandertalilaisiin. He olivat lähempänä ihmisiä. Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että he pitivät esineistä, parittelivat ihmisten kanssa ja nyt voimme osoittaa, että he maalasivat luolia kuten me", hän sanoi.

Esihistoriallisten nykyajan ihmisten tekemät seinämaalaukset, kuten Ranskan Chauvet-Pont d'Arcin luolasta löydetyt, ovat yli 30,000 vuotta vanhoja.

Continue Reading

Arts

Nuorten kazakstanilaisten taideteos esillä Luxemburgissa

Julkaistu

on

Kazakstanin diaspora kokoontui äskettäin Kazakstanin ystävien tapaamiseen ja nuorten kazakstanilaisten taideteosten näyttelyyn "Maailma Kazakstanin lasten silmin". Tapahtuma on osa Kazakstanin itsenäisyyden 30. vuosipäivän juhlaa, ja siihen osallistuivat Luxemburgin ulkoasiainministeriön edustajat, liike- ja kulttuuripiirit, Luxemburgin julkiset järjestöt sekä Luxemburgissa asuvat kazakstanit.

Sen järjestivät Kazakstanin suurlähetystö, Kazakstan-Luxemburg-yhdistys ja Kazakstanin julkinen hyväntekeväisyysjärjestö Ayalagan Alaqan. Kun otetaan huomioon diasporan ja Kazakstanin siteiden säilyttämisen ja kehittämisen tärkeys, kazakstanin kokouksista Luxemburgissa on tulossa perinne.

Kokouksessa Kazakstanin ja Luxemburgin yhdistyksen puheenjohtaja Nurgul Tursyn puhui yhdistyksen panoksesta Kazakstanin imagon edistämisessä ulkomailla sekä muista tapahtumista, joiden tarkoituksena on vahvistaa kahden maan välisiä kulttuuri- ja humanitaarisia siteitä.

Mainos

Suurlähetystön ministerineuvos Miras Andabajev totesi tervehdyspuheessaan, että Ayalagan Alaqan -säätiö tekee erittäin tärkeää työtä osoittaakseen Kazakstanin lasten luovuuden, jotka erottuvat erityisistä lahjakkuuksista sekä positiivisesta energiasta. heidän maalauksensa.

Nuorten kazakstanilaisten piirustusten näyttely teki vahvan vaikutuksen tapahtuman vieraisiin, jotka totesivat, että lasten teokset ilmentävät heidän sisäisen maailmansa tilaa ja halua oppia. "Kun katsomme näitä piirustuksia, voimme sanoa, että nämä lapset rakastavat maataan, kaupunkiaan, eläimiä. He pyrkivät oppimaan ympäröivästä maailmasta ja jopa avaruudesta", yksi vieraista totesi.

Rada Khairushevan johtama Ayalagan Alaqan -säätiö on järjestänyt vastaavia näyttelyitä ympäri maailmaa yhteistyössä Kazakstanin suurlähetystöjen kanssa Intiassa, Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Armeniassa, Latviassa, Ranskassa ja työskentelee parhaillaan muiden näyttelyiden parissa, jotta kansainvälinen yhteisö voisi tutustua nuorten vammaisten ja erityistarpeisiin liittyvien kazakstanilaisten luovuutta.

Mainos

Lähde - Kazakstanin tasavallan suurlähetystö Belgian kuningaskunnassa

Continue Reading

EU

LUX-yleisöpalkinto 2021 menee 'Collective' -peliin

Julkaistu

on

Presidentti David Sassoli myönsi Collectiveille vuoden 2021 LUX-yleisöpalkinnon tänään Strasbourgissa (9. kesäkuuta) järjestetyssä seremoniassa.

"Äskettäin kuluneen ajan jälkeen tarve ihmisten kohtaamiseen, paitsi keskusteluun tarkoitetuissa tiloissa, myös paikoissa, kuten elokuvateatterit, kasvaa ja on kiireellistä", sanoi David Maria Sassoli (tieteen ja kehityksen ala, IT Strasbourgissa pidetyn seremonian aikana sekä verkossa.

Kaksi muuta palkintoon valittua elokuvaa olivat: Toinen kierros Tanskan ohjaaja Thomas Vinterberg ja Corpus Christi puolalainen ohjaaja Jan Komasa.

Mainos

Lue lisää LUX-yleisöpalkinnon ehdokkaat.

Lopullinen sijoitus määritettiin yhdistämällä julkisen äänestyksen ja parlamentin jäsenten keskimääräinen arviointi siten, että kunkin ryhmän paino oli 50%.

Covid-19-pandemia on kärsinyt luova ja elokuva-ala. Kolmen finalistin elokuvateatterit olivat rajalliset, ja ne korvattiin ensisijaisesti online-näytöksillä ja tapahtumilla. Yleisö voi arvioida elokuvia 23. toukokuuta saakka, parlamentin jäsenet 8. kesäkuuta asti.

Mainos

Tietoja voittaneesta elokuvasta

Kollektiivinen romanialaisen ohjaajan Alexander Nanau (alkuperäinen nimi COLECTIVA)

Tämän sekoittavan dokumentin nimi on Bukarestin yökerho, jossa tulipalo tappoi 27 nuorta vuonna 2015 ja jätti 180 haavoittunutta. Dokumentti seuraa joukkoa toimittajia, jotka tutkivat, miksi 37 palovamman uhrista kuoli sairaaloissa, vaikka heidän haavansa eivät olleet hengenvaarallisia. He paljastavat kauhistuttavan nepotismin ja lahjonnan, jotka maksavat ihmishenkiä, mutta osoittavat myös, että rohkeat ja päättäväiset ihmiset voivat kääntää korruptoituneet järjestelmät.

Collective nimitettiin tänä vuonna Oscar-palkinnoksi parhaiden kansainvälisten ja parhaiden dokumenttielokuvien kategorioissa.

Lehdistötilaisuus ja siihen liittyvät tapahtumat

Seuraa lehdistötilaisuus voittajan, muiden finalistien, Euroopan elokuvakatemian ja kulttuurikomitean puheenjohtajan Sabine Verheyenin (EPP, Saksa) kanssa klo 13.15–14.00 Keski-Euroopan aikaa.

Viritä meidän Facebook elää voittajan kanssa klo 14 CET.

Kiinnostaako Covid-19: n eurooppalainen elokuva? Tutustu verkkoseminaariin LUX-palkinnon Facebook-sivu.

LUX-yleisöpalkinto

Kanssa LUX-yleisöpalkinto, ainutlaatuinen yleiseurooppalainen yleisöpalkinto, parlamentti toimii yhdessä Euroopan elokuva-akatemian tavoittaa laajempi yleisö ja vahvistaa edelleen ihmisten ja politiikan välisiä yhteyksiä. Elokuvapalkinnollaan parlamentti on vuodesta 2007 lähtien tukenut eurooppalaisten elokuvien jakelua tarjoamalla tekstityksen lopullisessa kilpailussa oleville elokuville 24 EU: n kielellä. LUX-palkinto on saanut mainetta valitsemalla eurooppalaiset yhteistuotannot, jotka käsittelevät ajankohtaisia ​​poliittisia ja sosiaalisia kysymyksiä ja kannustavat keskustelua arvoista.

Euroopan komissio että Europa Cinemas verkosto ovat myös kumppaneita LUX Awarissa

Lisätietoja

Continue Reading
Mainos
Mainos
Mainos

Nousussa